“Спираючись на останні два роки впровадження посилених заходів безпеки в легкій атлетиці, 449 209 публікацій і коментарів проаналізували з 18 по 28 серпня на наявність образливого вмісту 16 різними мовами та додатковими діалектами, захистивши 1344 спортсменів. Також статистика показує:
– X (раніше Twitter) був улюбленим каналом для кривдників, на нього припадало майже 90% виявлених зловживань, що на 500% більше, ніж у 2022 році.
– Расистські образи становлять понад третину всіх образ, що на 14% більше, ніж у 2022 році
– Спортсмени-чоловіки зіткнулися зі збільшенням випадків жорстокого поводження, причому 51% насильства по відношенню до чоловіків становило 51%, а жінок – 49%”, – World Athletics.
Саме такою статистикою за 2023 рік на своєму сайті сьогодні поділилася Світова атлетика, яка прагне посилити програму захисту спортсменів від будь-яких форм насильства. Але якщо для WА це нормальна практика, яка вже існує багато років, то для українського спортивного ринку та спортсменів наразі така ж ініціатива викликає більше питань та упереджень, ніж довіри і лояльності.
Ми провели анонімне опитування, на якому з’ясували, кілька причин, чому наразі питання насильства ніяк не підіймаються, і не афішуються. Однією з головних причин недовіри — це неготовність ділитися особистим та невіра у можливість вирішити питання і отримати справжню підтримку, захист. А також страх публічного осуду.
Подолати ці проблеми в країні, де йде війна — завдання не з легких. Але ФЛАУ прагне захистити всіх членів федерації та зробити так, щоб спортивне життя атлетів, тренерів, співробітників пройшло безпечно і принесло задоволення, а не психологічні травми.
Тож останні 3 місяці Богдана Семьонова разом з Аліною Шух (нагадаємо, що дівчата є діючими професійними спортсменами) працювали над програмою Safeguarding, головна мета якої є запобігання дискримінації, захист спортсменів, тренерів, працівників ФЛАУ, дітей та інших, від усіх форм насилля (психологічного, фізичного, сексуального та економічного).
Ми поспілкувалися з Богданою Семьоновою. Багаторазова чемпіонка України та фіналістка чемпіонатів Європи, Світу розповіла, як працюватиме програма і як особисто вона буде допомагати спортсменам зі складними ситуаціями.
- Чому на твою думку ця програма важлива для українських спортсменів? Як вона їм допоможе?
– Політика захисту є важливою і обовʼязковою тому що в першу чергу це питання захисту всіх членів ФЛАУ та можливість кожного безпечно проживати своє спортивне життя і насолоджуватися їм. Головною метою є запобігання дискримінації, захист спортсменів, тренерів, працівників ФЛАУ, дітей та інших, від усіх форм насилля (психологічного, фізичного, сексуального та економічного)
– Як працює програма? Ми вже бачили схему на сайті, але можливо ти розповіси більш практично про механізм дії?
– Для цього потрібно натиснути на кнопку на сайті ФЛАУ «Звернутися до офіцера» і заповнити коротку форму, де я надала можливість людині анонімно описати свою ситуацію. Кожна ситуація розглядається індивідуально, згідно з встановленими законами України та кодексом Політики Захисту.
Візьмемо приклад (фізичне насилля): спортсмена примушують до вживання допінгу, маніпулюючи: «ти маєш це зробити, бо в іншому випадку не виграєш змагання», або «без цього результату не буде» — дуже банально, але розповсюджено.
Коли звернення надійшло до нас, я розглядаю його, прошу надати при необхідності більше інформації, або ставлю ряд питань, які допоможуть мені побачити повну картину. Після цього відкривається офіційне розслідування, результатом якого буде накладання санкцій, а в деяких випадках і відкриття кримінальної справи.
– Програма у процесі розробки, але до тебе вже можна звертатися. Скажи, а чи є в тебе яскраві міжнародні кейси, як Safeguarding допоміг спортсмену, який зазнав чи зазнає насилля?
– Найбільш серйозними кейсами я буду ділитися в майбутньому, також будуть проведені ряд вебінарів для всіх. Наразі, дуже гарним прикладом є Європейська Політика Захисту та США. Є серйозні приклади сексуального насилля між тренерами та спортсменами. Маю наголосити, що я працюю напряму з представниками Європейської легкої атлетики, що допоможе нам у розвитку цієї програми та запобігати прикрим випадкам.
Скажи, чи може заява бути анонімною і як вберегти себе від осуду, пліток, викриттю особистої інформації?
– Так. Це відповідальний момент і мені важлива чесність та довіра людей, які потребують допомоги. Якщо це пряма загроза для життя, справа передається працівникам правоохоронних органів і надалі займаються вони. Також буде присутня психологічна допомога, допомога юристів та правоохоронних органів, якщо є пряма загроза життю, здоровʼю людини. Наголошую, захист і безпека в пріоритеті, тому будь-яка заява до мене є анонімною.
– Чому взялася за цей напрямок, це важливо для тебе?
– Для мене важливий розвиток легкої атлетики України. Я пройшла великий життєвий спортивний шлях, як професійний спортсмен тому знаю, як важливо мати підтримку, захист та успіх в цій справі для кожного. Знаю, що необхідно атлету для досягнення цілей та що заважає на шляху до цього. Щоб розвиватися на високому рівні, нам треба почати розвиватися самостійно та всередині країни. Починаючи з відносин між спортсменами, спортсменами та тренерами, спортсменами та працівниками ФЛАУ/волонтерами, тренерами та іншими працівниками/волонтерами.
І якщо у нас немає прецедентів, то тільки через те, що не було політики захисту — ми на шляху виправлення цієї ситуації! Ми маємо брати приклад з країн, у яких добре розвинені програми та легка атлетика в цілому. Запроваджувати їх, підлаштовувати під свої закони, створювати сприятливі умови для всіх членів ФЛАУ та постійно розвиватися і вдосконалювати нові системи.
Більш детально про програму ТУТ.