16 лютого завершився зимовий чемпіонат України з метань. Незабаром буде затверджений і опублікований склад команди для участі в Кубку Європи, але ім’я одного з учасників можемо назвати вже сьогодні.
Фіналіст Олімпійських ігор, чемпіонатів світу та Європи метальник молота Михайло Кохан має норматив для участі в турнірі і є беззаперечним лідером своєї дисципліни в Україні. Він отримав дозвіл пропустити зимовий чемпіонат у Конча-Заспі, щоб не переривати тренувальний збір в Анталії та згідно з планом готуватися до сезону, адже має на нього дуже амбітні плани. Власне, як і на попередні. Й ці амбіції складно назвати безпідставними.
Кохан став єдиним у світі 20-річним атлетом за всю історію, який показав результат за 80 метрів. На всіх Олімпійських іграх, чемпіонатах світу та Європи, в яких брав участь, виходив до фіналів. І це попри те, що був наймолодшими учасником. І навіть більше, на всіх них він був дуже близьким до медалей…
«Четверте-п’яте місця у моєму віці, звісно, хороші результати, але вже набридло. Неможливо й надалі терпіти такі приниження на міжнародній арені», – жартує крізь правду Михайло. Й робить разом з тренерами Сергієм Коханом і Юрієм Пастуховим усе для того, щоб нарешті досягти бажаної цілі й таки піднятися на п’єдестал. Тим більше попереду олімпійський сезон, уже другий для нього.
«Після чемпіонату світу в Будапешті зробили невеличку перерву в тренуваннях. Ми повернулися додому, в Запоріжжя. Бігали кроси в парку, намагалися відпочивати й вели типове для українців життя, намагаючись допомагати ЗСУ, – пригадує міжсезоння Михайло Кохан. – З 1 жовтня поїхали на збір в Анталію. Почали з вправ для загальної підготовки, стрибкової роботи, підтягували витривалість. А з грудня вже ввімкнулися на повну.
Цього року ми не стільки додали щось нове до тренувань, скільки повернули старе. Адже, як каже мій тато, нове часто і є саме добре забутим старим. Також на тренуванні робимо відсотків 30 кидків, наближених до змагань, щоб пам’ятати ці відчуття.
На жаль, у професійному спорті майже не вдається на сто відсотків уникнути травм чи дрібних ушкоджень. Я не виняток: в січні боліло праве коліно. І навіть якщо це не серйозна травма, все одно це впливає на тренування, трішки змінюється робота. Ми намагаємося в таких випадках усе виконувати дозовано, змінюємо навантаження. Якщо один день даємо їх більше, то наступного зменшуємо, прислухаючись до самопочуття.
Попри все, результати на тренуваннях вказують на те, що на Кубку Європи мені має бути під силу метати молот в район олімпійського нормативу. А на що розраховувати далі, не хочу поки що загадувати».
Кохан ще перебуває на зборі в Анталії, проте незабаром повертається в Україну, в Кам’янець-Подільський, де тренуватиметься перед Кубком Європи. Там же він отримає куплені йому ФЛАУ молоти, якими завжди метають поляки, але Михайло поки що почувається з ними не настільки комфортно.
«На змаганнях у нас досить великий вибір сертифікованих молотів Polanik, але один з них розробив Шимон Ціолковський, тренер Павела Файдека, й саме його на різних турнірах завжди метають поляки, які впродовж багатьох років демонструють стабільно високі результати, – пояснює Михайло Кохан. – Кажуть, у нього інший центр тяжіння. Коли я беру його під час змагань, він у мене далеко не летить. Не виключено, що його дійсно потрібно метати інакше. Але щоб це перевірити, потрібно мати його під час тренувань.
Такі молоти дорожчі, ніж інші. Минулого сезону ми обговорювали це питання з президенткою федерації Ольгою Саладухою і головною тренеркою з метань Іриною Новожиловою. Вони бачать в мені потенціал і зацікавлені в тому, щоб результати зростали, тож з розумінням поставилися до необхідності випробовувати їх не лише під час змаганнь, а й на тренуваннях. До цього сезону федерація купила їх для мене, за що дуже вдячний. Вони вже чекають на мене в Кам’янці-Подільському.
Незабаром ми зможемо спробувати нові тактики метання з цим молотом, адже мені хотілося б надалі використовувати саме його на всіх змаганнях. І, хочеться вірити, він дійсно полетить далі».
До літа й чемпіонату Європи в Римі Кохан знову планує готуватися в Анталії. Якщо будуть запрошення, Михайло відкриє сезон у квітні. Крім того має намір виступити ще на двох-трьох турнірах як до континентальної першості, так і після – вже в процесі безпосередньої підготовки до Олімпійських ігор. Як зазначає спортсмен, ці старти необхідні, в першу чергу, для перевірки форми.