Актуальнiсть. iнтенсифiкацiя процесу пiдготовки спортсменiв характеризується ризиком вiдхилення вiд оптимальних режимiв стомлення та вiдновлення, внаслiдок чого часто трапляються випадки визначних вiдхилень i порушень функцiй органiзму.
Актуальнiсть. iнтенсифiкацiя процесу пiдготовки спортсменiв характеризується ризиком вiдхилення вiд оптимальних режимiв стомлення та вiдновлення, внаслiдок чого часто трапляються випадки визначних вiдхилень i порушень функцiй органiзму. Частiше всього вони притаманнi функцiям опорно-рухового апарату та серцево-судинної системи. Є випадки, коли змiни цих систем взаємообумовленi. Найбiльш яскраво це видно у випадках порушення мозкового кровообiгу, якi викликанi остеохондрозом шийного та грудного вiддiлiв хребта, що є специфiчними для деяких видiв спорту. Больовi синдроми в цих вiддiлах хребта зустрiчаються навiть у практично здорових людей, за даними рiзних дослiджень, у 7-35 % [2, 7]. Серед деяких груп спортсменiв кiлькiсть таких осiб досягає 40 % i бiльше [1]. Досить часто ця патологiя супроводжується порушеннями мозкового кровообiгу [7, 9].
Кiлькiсть випадкiв остеохондрозу хребта зростає iз пiдвищенням спортивної квалiфiкацiї [2, 4]. Серед рiзних видiв спорту по цих показниках можна видiлити представникiв легкої атлетики, гiмнастики, лижного спорту, важкої атлетики. Спортивна спецiалiзацiя iстотно впливає на локалiзацiю вертебральної неврологiчної симптоматики [2, 5].
Для корекцiї та профiлактики подiбних порушень нами було розроблено експериментальний комплекс спецiальних вправ спрямованого впливу на м`язи шиї, який виконується у визначених режимах. Ставилася цiль – визначити їх вплив на змiни мозкового кровообiгу у спортсменiв високої квалiфiкацiї. Дане дослiдження є частиною комплексного вивчення дiї спецiально спрямованих впливiв на органiзм висококвалiфiкованих спортсменiв [3, 10].
Методика дослiдження. У дослiдженнi взяли участь 5 легкоатлеток, майстрiв спорту та майстрiв спорту мiжнародного класу, членiв збiрної команди України (жiнки 18-25 рокiв, спецiалiзацiя – стрибки у висоту). Програма обстеження включала вивчення впливу комплексу фiзичних вправ на мозковий кровообiг за умов одноразового навантаження та 24-денного курсу. Для визначення ефективностi комплексу вправ спрямованого впливу нами використовувався метод реоенцефалогра-фiї [6, 8]. Дослiдження проводилися на апаратi РПГ 4-02. Ми працювали за методикою, яку запропонував Ронкiн М.А. [6]. Реографiчi дослiдження проводилися в iзольованiй кiмнатi за умов достатньої звукоiзоляцiї. Запис реограми проводили у стандартних вiдведеннях: фрон-томастоїдальному (характеризує стан кровопостачання головного мозку в басейнi внутрiшньої сонної артерiї) та окципiтомастоїдальному, який характеризує стан гемодинамiки у вертебробазилярному басейнi [6, 8].
Для оцiнки стану прохiдностi вертебральньїх артерiй пiсля експериментального комплексу вправ застосовували стандартнi функцiональнi проби зi змiною положення голови:
1.Поворот голови праворуч та лiворуч.
2.Нахил голови уперед та закидання.
У здорових людей закидання голови та повороти її в сторони не викликають iстотних змiн пiв-кульних реоенцефалограм (РЕГ). В нормi розмiр реографiчного iндексу (Рi) змiнюється менше нiж на 20 %.
Аналiз реографiчих кривих проводили у двох основних напрямах:
1.Аналiз, який заснований на трактуваннi зовнiшньої форми реографiчної хвилi та ЇЇ окремих дiлянок (вiзуальний аналiз).
2.Аналiз iз використанням спецiальних цифрових розрахункiв: реографiчний iндекс (Рi), час висхiдної частини географiчної хвилi (а), час запiзнення реографiчної хвилi (0-а).
Змiну венозного вiдтоку оцiнювали з комплексу вiзуальних параметрiв (за 3-бальною шкалою):
при змiнах венозного вiдтоку третього ступеня визначалася пресистолiчна хвиля висотою бiльше 3 мм, яка спадає, части на кривої – розтягнута, положиста, без додаткових хвиль, що переходить у пре систолiчну хвилю;
при змiнах другого ступеня – пресистолiчна хвиля менше З мм, реєструються одиничнi додатковi хвилi на кривiй, що спадає;
при змiнах венозного вiдтоку першого ступеня частина кривої, що спадає, переходить в iзолiнiю, потiм реєструється пресистолiчна хвиля.
За вiдсутностi порушень венозного вiдтоку реєструється значна кiлькiсть додаткових коливань на спаднiй частинi кривої та вiдсутня пресистолiчна хвиля. Крiм цього, розраховували дiастолiчний iндекс (Дi) – вiдношення розмiру амплiтуди на рiвнi дикротичного зубця до максимальної амплiтуди реографiчної хвилi. Вiн вiдбиває переважно стан вiдтоку кровi з артерiй у вени i тонус вен ^ = 0,5-0,75). При вiдсутностi дикроти на частинi хвилi, що спадає (яка вiдбиває пiдвищення тонусу периферичних судин i порушення венозного вiдтоку), показник не визначається.
Комплекс спрямованих впливiв представляв собою спецiалiзоване допомiжне тренувальне заняття, яке включало вправи та елементи масажу в такiй послiдовностi:
Загальнопiдготовчi вправи, що виконувалися у повiльному та середньому темпi (видих – пiд час виконання руху):
1. В.П. – стоячи, круговi рухи руками уперед i назад, 10-12 разiв.
2. В.П. – те саме, руки до плечей, круговi рухи плечами вперед i назад, 10-12 разiв.
3.В.П. – те саме, руки на пояс, повороти тулуба в сторони, 5-8 разiв.
4.В.П. – те саме, руки в сторони, повороти тулуба в сторони, 6-8 разiв.
5. В.П. – пiвнахил уперед, руки в сторони, повороти тулуба в сторони, 5-7 разiв.
6. В.П. – стоячи, руки на пояс, коло головою праворуч, коло головою лiворуч, 3-5 разiв.
Потiм виконувалися вправи комплексу з рiзних вихiдних положень.
Вправи у вихiдному положеннi сидячи:
1.Поворот голови вбiк – фiксувати кiнцеве положення протягом 1-2 с, 3 рази в кожен бiк.
2.Рух потилицею назад (нахил назад), очi заплющенi, темп повiльний – 3 рази.
3. Нахил голови вбiк (плечi фiксованi) – 3 рази у кожен бiк, зусиллям м`язiв шиї покласти голову на плече.
4. Повернути голову лiворуч, притиснути пiдборiддя до лiвого плеча. Притискаючи пiдборiддя до грудей, плавно перевести голову в iнший бiк, зафiксувати кiнцеве положення, 1 раз.
5. Круговий рух головою у правий бiк, темп повiльний, з зусиллям i з напругою м`язiв, який контролюється у кожному положеннi голови, 1 раз.
6. Такi ж рухи в iнший бiк, 1 раз.
Вправи у вихiдному положеннi лежачи на спинi:
1.Руки притиснутi до грудей, ноги зiгнутi в колiнах. Рух виконується головою, пiдборiддя притиснуте до грудей, потiм опустити голову на пiдлогу, зберiгаючи напругу в м`язах шиї, черевний прес бере участь у русi незначно, темп повiльний, 6-10 разiв.
2.В.П. – те ж, голову повернути вбiк, рух угору бiчною частиною голови (вухом угору), 6-10 разiв, потiм в iнший бiк, 6-10 разiв, темп, як у попереднiй вправi.
3.В.П. – руки вздовж тулуба, голова у висячому положеннi, пiдборiддя притиснуте до плеча. Перевести голову до iншого плеча поворотом, одночасно притискаючи пiдборiддя до грудей, 6-10 разiв.
Вправи у вихiдному положеннi лежачи на животi:
вправи виконуються у тiй же послiдовностi i дозуваннi, як i у В.П. лежачи на спинi, але руки пiд плечi, зiгнутi, прогнутися.
Вправи у вихiдному положеннi сидячи:
1. Пiдняти пiдборiддя максимально вгору, зуби стиснутi, голова вiдведена назад. Розслабити м`язи шиї, вiдкрити рот. Зусиллям м`язiв закрити рот, пiдсилити рух жувальними м`язами. Повторити 10-12 разiв.
2. Пiдняти пiдборiддя, руки долонями притримують його (великi пальцi пiд нижньою щелепою). Долаючи опiр рук, опустити пiдборiддя на груди. Повторити 4-6 разiв.
3. Притримуючи пiдборiддя, як у попереднiй вправi, зусиллям м`язiв вiдкрити рот, забравши руки, закрити. Повторити 4-6 разiв.
Вправи у вихiдному положеннi лежачи на боцi:
1.Лежачи на правому боцi з правою витягнутою вгору рукою, голова лежить правою щокою на пiдлозi, лiва рука перед грудьми, пiдняти голову вгору в напрямку вухом до плеча, повторити 8-10 разiв.
2. Змiнити положення на протилежне, виконати рух в iнший бiк 8-10 разiв.
3. Пiдняти голову, повернути вгору-вбiк, притиснути пiдборiддя до плеча. Повторити 6-8 разiв.
4. Змiнити положення на протилежне, повторити рух пiдборiддям 6-8 разiв.
Вправи з партнером:
1.В.П. – лежачи на спинi, пiдняти голову, нахилити голову до лiвого плеча, партнер правою рукою чинить опiр пацiєнту, правою долонею притримуючи праву скроневу дiлянку, лiвою рукою пiдтримуючи за шию. Пацiєнт зусиллям (достатнiм для подолання) долає опiр партнера, здiйснює рух головою до правого плеча. Видих виконується пiд час руху, при напрузi. Повторити 2-4 рази.
2. В.П. – те саме, виконати рух у протилежний бiк. Партнер змiнює положення рук на протилежне.
3. В.П. – лежачи на спинi, права рука партнера долонею на чолi пацiєнта, лiва пiдтримує потилично-шийну дiлянку. Пацiєнт пiднiмає голову i притискає пiдборiддя до грудей, долаючи незначний опiр партнера. Повторити 2-4 рази.
4. В.П. – лежачи на спинi, повернути голову праворуч, пiдняти пiдборiддя, лiва рука партнера пiдтримує лiву щоку, права рука на правiй скроневiй дiлянцi. Пiдняти голову вгору, долаючи опiр партнера (можливий для подолання). Повторити 2-4 рази.
5. В.П. – як попереднє, але в протилежний бiк. Партнер змiнює положення рук. Виконати вправу 2-4 рази.
6. В.П. – лежачи на спинi, партнер позаду двома руками пiднiмає голову вгору, до дотику пiдборiддям грудей. Рух потилицею назад, долаючи опiр партнера. Повторити 2-3 рази.
Масаж голови: погладжування долонями обох рук у напрямку вiд чола до потилицi. Виконується одночасно: прямолiнiйне, зигзагоподiбне, спiралеподiбне. Потiм подушечками пальцiв обох рук виконуються поперемiнне тi ж прийоми. Виконати 3-4 рази кожний прийом.
Масаж вуха: розтирання мочки вуха двома пальцями у напрямку вгору зовнiшнiм краєм, донизу внутрiшнiм (за П. Ножьє, 1976), виконати 4 рази, потiм легке стискання “щипцi” у тому ж напрямку – 2 рази.
Результати дослiджень. Вихiдна реоенцефалограма у обстежених спортсменiв характеризувалася такими параметрами: розмiр Рi, а, 0-а фактично не вiдрiзнялися вiд норми. Так, розмiр Рi у фронтомастоiдальному вiдведеннi праворуч становив 1,4 + 0,1, лiворуч – 1,3 + 0,1. В окципитомастоїдальному вiдведеннi праворуч – 1,2 + 0,1, лiворуч – 1,3 + 0,1. Разом з цим вiдмiчено порушення венозного вiдтоку: третiй ступiнь – у однiєї спортсменки, другий ступiнь – у двох i перший ступiнь – у однiєї. У однiєї спортсменки порушення венозного вiдтоку вiдсутнє. Показник- дiастолiчний iндекс (Дi) не визначався у трьох спортсменок, тому що був вiдсутнiй дикротичний зубець на частинi реоенцефалограми, що спадає. Пiд час проведення функцiональних проб зареєстровано iстотнi змiни реоенцефалограми,особливо пiд час закидання голови у чотирьох спортсменок, що може опосередковано вказувати на наявнiсть остеохондрозу шийного вiддiлу хребта i вертебробазилярної недостатностi (таблиця).
Пiсля проведення комплексу фiзичних вправ вiдмiчалося достовiрне полiпшення венозного вiдтоку:
1.При початковому порушеннi венозного вiдтоку 3-го ступеня зареєстровано 1-й ступiнь у однiєї спортсменки.
2.При початковому порушеннi венозного вiдтоку 2-го ступеня зареєстровано 1-й ступiнь у двох спортсменок.
3.При початковому порушеннi венозного вiдтоку 1 -го ступеня ознак порушень венозного вiдтоку не зареєстровано.
Розмiри Рi, а, 0-а iстотно не змiнилися. Змiни реоенцефалограми пiд час проведення функцiональних проб були подiбнi до початкових.
Реоенцефалограма спортсменки М. характеризується дистонiчним типом кривої. Пульсове кровонаповнення у басейнi правої i лiвої внутрiшньої сонної артерiї достатнє. Мiжпiв-кульної асиметрiї немає. Збiль- шено периферичний судинний опiр. Венозний вiдтiк ускладнено (3-й ступiнь).
Пiсля одноразового застосування запропонованого комплексу спрямованого впливу спецiальними вправами вiдмiчалося полiпшення показникiв венозного вiдтоку. У фронтомастоїдальному вiдведеннi праворуч реєструється перший ступiнь порушення венозного вiдтоку, а лiворуч порушень венозного вiдтоку немає.
Пiсля 24-денного курсу застосування запропонованого комплексу фiзичних вправ рео-енцефалограма спортсменки М. нормалiзувалася. Поряд iз полiпшенням венозного вiдтоку вiдзначається зниження периферичного судинного опору – реєструється дикротичний зубець, Дi вiдповiдає нормi. Можливо припустити, що такi змiни викликанi, насамперед, змiцненням м`язово-зв`язкового апарату шиї, корекцiєю положення шийного вiддiлу хребта, а також лiквiдацiєю неврологiчної симптоматики. Зрушення були бiльш значними, нiж пiд час проведення одноразового навантаження. Венозний вiдтiк у фрон-томастоїдальному вiдведеннi нормалiзувався у всiх спортсменок, разом з цим на реоенцефалограмах зареєстровано дикротичний зубець, дрiбнi додатковi хвилi. Розмiр Дi вiдповiдає нормi. У окципитомастоїдальному вiдведеннi у однiєї спортсменки порушення венозного вiдтоку третього ступеня перейшли у перший ступiнь. Змiни реоенце-фалограм пiсля проведення функцiональних проб були менш вираженими i наблизилися до норми (таблиця). Так, пiд час закидання голови до початку дослiджень Рi, в середньому, зменшився на 42 %, а пiсля курсу – на 23 %.
Отриманi данi вказують, що одноразове застосування запропонованого комплексу фiзичних вправ спецiальної спрямованостi сприяє полiпшенню венозного вiдтоку, нормалiзацiї вегетативної регуляцiї судинного тонусу.
Проведення iнтенсивного циклу спецiальних допомiжних тренувальних занять даної спрямованостi протягом 24 днiв (24 сеанси) призводить до нормалiзацiї мозкового кровообiгу.
Висновки.
1. У деяких висококвалiфiкованих спортсменок (спецiалiзацiя – стрибки у висоту), за даними реоенцефалогра-фiї, має мiсце порушення венозного вiдтоку, неврологiчна симптоматика типова для остеохондрозу шийного вiддiлу хребта.
2. Одноразове застосування запропонованого комплексу фiзичних вправ спецiальної спрямованостi сприяє полiпшенню венозного вiдтоку, нормалiзацiї судинного тонусу.
3. Використання розроблених нами вправ у виглядi 24-денного циклу спецiально спрямованих занять забезпечує нормалiзацiю мозкового кровообiгу та лiквiдацiю неврологiчної симптоматики у бiльшої кiлькостi спортсменок. Поданий комплекс спецiально спрямованих фiзичних вправ можна рекомендувати для корекцiї порушень венозного вiдтоку та профiлактики розвитку остеохондрозу шийного вiддiлу хребта у спортсменiв.
Практичнi рекомендацiї. Запропонований комплекс фiзичних вправ спрямованого впливу можна рекомендувати до застосування як окреме тренувальне заняття з метою усунення больових синдромiв у шийному вiддiлi хребта.
Тренувальнi заняття, якi мiстять запропонованi вправи, рекомендується виконувати у процесi пiдготовчого перiоду, а також з метою змiцнення м`язово-зв`язкового апарату шийного вiддiлу хребта.
Динамiка змiн показникiв реоенцефалограми в окципитомастоїдальному вiдведеннi у спортсменок пiд час проведення функцiональних проб (М+т)
Показник | Вихiд | Нахил голови вперед | Закидання | Поворот голови праворуч | Поворот голови лiворуч | |||||
П | Л | П | Л | П | Л | П | Л | П | Л | |
Рi 1 1,2+0,1 | 1,3+0,1 1,1 +0,1 | 1,3*0,1 0,9+0,1* | 1,0*0,1* | 1,1*0,1 | 1,0+0,1* 1,0*0,1 | 1,2+0,1 | ||||
2 1,3+0,1 | 1,3+0,1 1,2+0,1 | 1,2*0,1 1,0*0, 1* | 1,0*0,1* | 1,4*0,1 | 1,2*0,1 1,2*0,1 | 1,3+0,1 | ||||
3 1,3+0,1 | 1,2+0,1 1,3+0,1 | 1,1*0,1 1,1+0,1 | 1,1*0,1 | 1,2*0,1 | 1,0*0,1 1,3*0,1 | 1,0*0,1 | ||||
а 1 0,18+0,01 | 0,14+0,01 0,18*0,01 | 0,18*0,01 0,22*0,01 | 0,18+0,01 | 0,22*0,01* | 0,20*0,01* 0,20*0,01 | 0,16*0,01 | ||||
2 0,2+0,01 | 0,17*0,01 0,22+0,01 | 0,20+0,01 0,22+0,01 | 0,20+0,01 | 0,24*0,02* | 0,21*0,01 0,20*0,01 | 0,19*0,01 | ||||
3 0,21+0,01 | 0,19*0,01 0,20+0,01 | 020+0,01 0,22+0,22 | 0,20*0,01 | 0,23*0,01 | 0,22+0,01 0,20+0,01 | 0,21*0,01 | ||||
Умовнi позначки: Рi – реографiчний iндекс; а – час сходження частини реографiчноТ хвилi; 1 – до впливу; 2 – пiсля виконання комплексу вправ; 3 – пiсля 24-денного курсу впливiв; * – величина показника змiнюється бiльше нiж на 20 % вiдносно впливу; П – вiдведення праворуч; Л – вiдведення лiворуч
Валерiй Виноградов
“Теорiя i методика фiзичного виховання i спорту”
№1/2000