Заява Міжнародного олімпійського комітету щодо вірусу Zika

268
Міжнародній олімпійський комітет Медичний та науковий департамент Лозанна

 
Інформуємо Вас про вірус Zika і його поширення в обох Америках, включаючи Бразилію. Перший випадок зафіксовано у Бразилії в травні 2015 року. Зараз, за оцінками Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ), в країні інфіковано 15 млн. осіб. У більшості випадків (приблизно 80 відсотків) симптоми ніяк не проявляються, а у тих осіб, які мають симптоми, вони проявляються протягом періоду від двох до семи днів. В Бразилії також зафіксовано незвичне зростання кількості новонароджених з мікроцефалією (дефект, який впливає на розмір голови і розвиток мозку новонародженого), і відповідальні органи намагаються визначити, чи існує зв’язок між цими двома фактами. ВООЗ оголосила, що найближчим часом буде проведено засідання, щоб визначитися, чи являє собою Zika глобальну загрозу.
 
Зважаючи на викладені факти, Міжнародний Олімпійський Комітет (МОК) уважно моніторить ситуацію з Zika в Бразилії. На цю тему ми тісно комунікуємо з ВООЗ та Організаційним комітетом Ріо-2016. Зі свого боку, Ріо 2016 перебуває у постійному контакті з Міністерством охорони здоров’я та Муніципальним Департаментом охорони здоров’я – установами, відповідальними за цей напрямок в Бразилії и в Ріо. Всі сторони активно залучені у моніторинг ситуації і стежать за її розвитком.
 
Вже розроблено план по роботі на аренах в період підготовки та під час Олімпійських ігор. Буде проводитися щоденна інспекція території арен з метою усунути усі калюжі та резервуарі стоячої води, в яких плодяться москіти. Це дасть можливість мінімізувати ризик контакту спортсменів та глядачів з москітами. Оргкомітет Ріо 2016 також продовжить моніторити заходи запобігання та контролю, які здійснюють органи влади, а також надаватимуть відповідну інформацію для спортсменів та відвідувачів Ігор.
 
Важливо також відзначити, що Ігри в Ріо 2016 відбудуться у зимові місяці серпень та вересень, під час яких завдяки сухішій та більш прохолодній погоді кількість москітів та, відповідно, ризик зараження істотно зменшиться.
 
Урядові структури Бразилії також вживають серйозних заходів для подолання Zika. Уряд оголосив, що до операції по всій країні залучено більше 200,000 працівників збройних сил і працівників сфери охорони здоров’я, які відвідують оселі громадян і розповсюджують брошури та пам’ятки про те, як боротися з москітами та вірусом.
 
На сьогоднішній день поради для тих, хто подорожує місцевостями з вірусом Zika, такі:
 
Усі, хто відвідує місцевості з активним перенесенням Zika, мають вжити заходів для запобігання укусам москітів, як у денний, так і в нічний час (особливо – в середньоранковий час та від пізнього пообіддя до сутінків, коли москіти найбільш активні). Необхідно носити відповідний одяг з покритими руками та ногами, а також застосовувати протимоскітні засоби. 
 
Подорожуючим перед виїздом на такі території слід проконсультуватися з місцевими органами охорони здоров’я.
 
Жінкам, які планують вагітність, рекомендовано проконсультуватися з приводу поїздки у своїй медичній установі, аби зрозуміти ступінь ризику інфікування Zika та отримати консультацію щодо протимоскітних заходів.На поточний момент ВООЗ не давала рекомендації щодо зміни планів поїздок, але уряди деяких країн вжили превентивних заходів, зокрема, рекомендували вагітним жінкам утриматися від подорожей до регіонів з активним розповсюдженням вірусу Zika. Якщо поїздку скасувати не можна або якщо ці жінки мешкають у регіонах з активним розповсюдженням вірусу, їм рекомендовано вжити посилених заходів для уникнення укусів комах.
 
МОК продовжує підтримувати тісний контакт із ВООЗ і відсьогодні до самих Ігор регулярно отримуватиме всю останню інформацію та рекомендації. Одночасно рекомендуємо НОКам консультуватися з органами охорони здоров’я їх країн для отримання порад та рекомендацій.
 
Ми залишаємося впевненими, що навколишнє середовище під час Олімпійських ігор у Ріо-де-Жанейро буде безпечним і сприятиме успішним та яскравим Іграм.
 
Щиро ваші
Професор доктор Угур Ерденер,
голова Медичної та наукової комісії МОК
Доктор Річард Баджет,
директор МОК з медицини та науки