«Розворушення» влади і спортивної громадськості Тернопільщини

219
Минулого тижня з офіційним візитом на Тернопільщині перебував перший заступник Міністра молоді та спорту, президент ФЛАУ Ігор Гоцул. Керманич вітчизняної легкої атлетики провів у Тернополі чимало зустрічей, відвідав низку спортивних об’єктів. Про легкоатлетичну складову його візиту нам розповів начальник управління фізичної культури та спорту Тернопільської ОДА Віктор Мацикур.
 
– Почалося перебування Ігоря Гоцула в нашому місті з зустрічі з міським Головою Тернополя Сергієм Надалем та Головою Тернопільської ОДА Степаном Барною, – розповідає Віктор Мацикур. – Пан Гоцул зробив оцінку рівню розвитку Тернопільщини в загальноукраїнському розрізі. Більшість критеріїв у нас на середньому рівні, наприклад масовість, кількість охоплених спортом школярів, кількість спортсменів найвищого рівня підготовки.
 
Але почули і критику щодо фінансування ДЮСШ, оскільки в цьому році від 1-го січня місто не фінансує одну з міських шкіл, а тому тренера і діти залишились на узбіччі. Ситуацію частково виправило обласне товариство «Спартак», перебравши кілька тренерів в структуру обласної спартаківської школи, тому тепер міських тренерів, які тренують дітей, фінансуємо ми з обласного бюджету. Але кілька наставників, а, відповідно, і десятки їхніх вихованців, випало з процесу. Місто мало б фахово проаналізувати ситуацію і працевлаштувати тренерів у своїх ДЮСШ, а не пропонувати їм ставати на біржу праці або йти в ОДА і просити фінансування з обласного бюджету.
 
 
Після цього Ігор Гоцул відвідав веслувальний канал, оцінив наші наміри, ознайомившись з проектом побудови комплексу спортивних споруд. За нашим баченням тут мають бути сучасні, криті трибуни, стартові та фінішна суддівські вишки, елінги для розміщення та підготовки човнів, окреме місце виділено під наметове містечко – у світі це звична практика серед спортсменів та вболівальників. Також заплановано побудувати майданчики зі штучним покриттям, легкоатлетичний стадіон, корти, критий ігровий зал, спортивний готель тощо. Звісно, це максимум, якого б хотілось досягти, але тут потрібні кошти не тільки з державного бюджету, але й інвесторів, яким цікаві біли б подібні комплекси чи сусідство по території, що має рекреаційний потенціал.
 
Поспілкувались з приводу коштів, які отримують від Міністерства подібні об’єкти. Практично, крім Дніпропетровська, який має свій веслувальний канал, у нас конкурентів нема. Тому за умови побудови такої інфраструктури у нас щороку кілька мільйонів гривень приходило б у бюджет за рахунок змагань та проведення навчально-тренувальних зборів. А беручи до уваги нашу близькість до кордонів – є потенціал до такої ж співпраці з нашими сусідами.
 
Третім пунктом у плані перебування у Тернополі був візит на центральний стадіон. Столичний гість оцінив доволі пристойний стан газону та загалом стадіону. А от з приводу легкоатлетичного покриття все набагато сумніше. Тільки 7 бігових доріжок унеможливлюють проведення офіційних всеукраїнських чи міжнародних змагань. Залишаються формати обласних чи неофіційних міжнародних турнірів, що, втім, теж може мати потужний фінансовий зиск для казни міста Тернопіль.
 
Оскільки Федерація легкої атлетики України виділяє кількамільйонні бюджети на проведення змагань та навчально-тренувальних зборів, то за умови реконструкції покриття частина цих коштів ФЛАУ була б і у нас. Заміна самого покриття коштує приблизно 5 млн грн, якщо ж потрібно повністю переробляти бетонну основу, то сума може подвоїтись.
 
Звісно, тут вирішуватимуть фахівці в цих справах, але міська влада (на зустрічі був присутній заступник міського голови Леонід Бицюра), отримавши інформацію, серйозно розгляне можливість встановлення нового покриття.
 
 
Четвертою подією цього насиченого дня була організована ФЛА Тернопільської області презентація книжки Олександра Степанюка «Легка атлетика Тернопільщини: історичний аспект». Приємно, що разом з президентом ФЛАУ Ігорем Гоцулом ми синхронно фінансово підтримали свого часу видавництво цієї книги.
 
На мою думку, таку ж роботу, хай може і менш фундаментально, мали б проробити всі інші спортивні федерації, адже це сильний момент для популяризації як виду спорту, так і зірок, тренерів, рекордів, що мають надихати та допомогти в перевершенні попередніх результатів. Така література містить і статистику, і біографії спортсменів та тренерів, тому повинна бути представлена не тільки в приватних бібліотеках, але і в книгозбірнях всіх шкіл та вузів.
 
Після цього була зустріч з спортивною громадськістю – з керівниками спортивних шкіл та федерацій, спортсменами та тренерами. Модератором цього круглого столу був заступник голови ОДА Юрій Юрик. Прозвучало досить багато гострих питань до нашого гостя, на всі були дані виважені відповіді і коментарі. Чому підкреслюю про «виважені» коментарі? Бо багатьом тим, хто звик виживати і викручуватись у бюджетній і законодавчій павутині, вже не хочеться втрачати напрацьовані схеми і теплі місця. Частина з цих людей прийшла, щоб відчути підтримку на найвищому рівні свого бачення. І вони помилилися. Оскільки кроки обласної адміністрації та обласної ради зараз спрямовані на розвиток спорту, на відміну від попередніх часів, коли влада ламала через коліно і дерибанила кошти, в тому числі і кошти на спорт.
 
Змінюється країна хай і повільно, змінюються законодавчі та бюджетні реалії, ми маємо не просто до них пристосовуватись, а йти на випередження, навчитись самостійно формувати політику в галузі, не очікуючи, що це хтось зробить за нас. За нашим баченням потрібно зробити детальний аналіз роботи кожного тренера, школи та товариства, оптимізувати видатки за рахунок малоефективних тренерів, зекономлені кошти перенаправляти на тих, у кого є реальна віддача. Управляти цими процесами роботи та матеріально-технічною базою можливо тільки в форматі комунальних шкіл, підпорядкованих управлінню спорту.
 
Оскільки ми маємо пропрацьований план дій на найближчі кілька місяців, то вирішили проінформувати громадськість про загальноукраїнський стан справ у галузі, про підходи самого Міністерства до складних питань, що стоять перед нами всіма. Думаю у тих, хто чув відповіді на питання, тепер не виникне враження, що управління спорту робить якісь власні експерименти чи воює проти якихось керівників.
 
З питань, які прозвучали перерахую кілька: проблеми з проведенням під егідою Міністерства освіти Спортивних ігор школярів, необов’язковість занять фізкультурою у вузах, мізерне фінансування спорту у районах, відсутність повноцінних відділів і секторів спорту у райдержадміністраціях, фінансування студентських та професійних клубів за рахунок місцевого бюджету, пріоритетні види спорту у фінансуванні Міністерства і на місцях, побудова нових спортивних споруд та ін.
 
Загалом відбулась цікава дискусія, а як відомо, в дискусії народжується істина. Запам’яталася фраза Ігоря Гоцула, що «нема неправильної політики в спорті, бо ви самі її формуєте і здійснюєте, самі прогнозуєте наслідки, коригуєте її, розставляєте пріоритети». Тож сподіваюся, що цей візит Ігоря Гоцула«розворушив» і владу, і громадськість.