Мирослава Скалоцька – про участь у курсах для тренерів і лекторів ІААФ у Південній Кореї

275
З 31 жовтня по 14 листопада 2017 року у південно-корейському місті Тегу пройшли Vміжнародні курси тренерів і лекторів ІAAF «International Course of Athletics Coaching 2017» (ІСАС.) Від України участь у них брала Мирослава Скалоцька (вчитель спорту Львівського училища фізичної культури, тренер СК «Висота»).

 
Повернувшись до України, Мирослава Скалоцька поділилася враженнями про Корею та розповіла про зміст курсів читачами сайту ФЛАУ.
 
– Перше, що мене вразило в Кореї, це величезне й технологічно розвинене місто Тегу. Воно збудоване в долині гір, які за природою і рельєфом нагадують наші Карпати.
 
Курси ІСАС 2017 проводилися в комплексі легкоатлетичних споруд у передмісті Тегу біля підніжжя гір. А збудовані вони були у 2011 році до чемпіонату світу з легкої атлетики.
 
Участь у курсах і семінарі брали 20 тренерів з різних країн (один учасник від країни) та 40 корейських тренерів з легкої атлетики. Їхній склад був дуже різноманітний – від учасника Олімпійських ігор-2016 року до досвідчених тренерів з професійними заслугами. Захід було організовано й повністю профінансовано спільно ІААF і Корейська федерація легкої атлетики (КААF).
 
Корейські організатори спланували наше перебування до найменшої дрібниці, починаючи від організації перельоту, зустрічі учасників і закінчуючи чітким розкладом усіх подій дня, церемоній відкриття і закриття курсів, вручення сертифікатів і навіть вихідного дня.
 
Вразила й організація самих курсів і стиль подачі інформації. Перший тиждень був присвячений оновленню тренерського рівня (у зв’язку зі зміною системи рівнів тренерів і лекторів ІААF) і здобуттю лекторського сертифікату. Мовою курсів була виключно англійська, а заняття тривали по 7-8 годин на день. Їх проводили лектори 5-го рівня ІААF  Ріа Ламінтюарсо з Індонезії і Жан Гінбо з Китаю. Цікавим також був стиль навчання. Вся необхідна інформація про техніку легкоатлетичних видів і методику навчання, теорію тренування опрацьовувалася нами самостійно. Далі, відповідно до заздалегідь розробленого графіку, всі слухачі курсу проводили лекції, тренування, оцінювали проведення занять колегами за обов’язковою  системою зворотного зв’язку, також брали участь у тренуваннях як атлети.
 
Чесно кажучи, я була шокована, коли на другий день курсів у мене за розкладом була презентація на тему «Адаптація організму людини до тренувальних навантажень» і, звісно ж, англійською. Після презентації був розбір мого виступу і запитаннями по темі. Сказати, що було важко, нічого не сказати: лише підготовка у мене зайняла вісім годин. Кожен учасник провів по дві презентації і два тренування з аналізом і зауваженнями всіх решти. Тобто суть навчання тренера чи  лектора полягала у постійному комбінуванні теорії і практики. У підсумку це дало змогу в короткий термін (тиждень) опрацювати всі види легкої атлетики та основні аспекти теорії тренування. По завершенню тижневого курсу ми склали іспит та  отримали сертифікати лектора ІААF.
 
Ця проста й практично ефективна система освіти тренерів і лекторів  викликає багато запитань про ефективність нашої спеціалізованої вищої освіти тренера, а також про наші курси «підвищення кваліфікації» тренерів. За тиждень лекторських курсів у Кореї тренер-початківець міг для себе в основному сформувати повну картину тренування юних атлетів у всіх видах легкої атлетики, а також постійно практикувати. Це надзвичайно цікавий досвід для будь-якого нашого спеціаліста, а особливо молодого. Взагалі, система освіти тренерів і паралельно лекторів ІААF, яка має за мету поширення легкої атлетики у всьому світу, а також конкурентну здатність у порівнянні з іншими видами спорту, є дуже потужною і потрібною для розвитку Королеви спорту.
 
 З Джеремі Фішером
Другий тиждень – це практичний семінар для тренерів з різних груп видів легкої атлетики і тренування молоді, до якого долучилися ще 40 корейських тренерів. Його проводили:
 
–          Джеремі Фішер зі США, головний тренер центру підготовки елітних легкоатлетів США, тренер п’яти призерів олімпійських ігор, лектор п’ятого рівня ІААF. Тематика – легкоатлетичні стрибки (техніка, підготовчі вправи), силове тренування американських спринтерів;
 
–          Брукс Т.Джонсон зі США, тренер 12-ти призерів олімпійських ігор, 21 призера чемпіонатів США, 7 національних рекордів США. Тематика – спринт і бар’єри (різниця у стартовій позиції, техніка бар’єрного бігу), застосування законів Ньютона в легкій атлетиці, розвиток сили й успіх у легкій атлетиці, тактика бігу по колу на середні дистанції, харчування легкоатлета;
  
–          Вольфганг Кіллінг з Німеччини, національний тренер Німеччини зі стрибків у висоту 1987-2006 років, автор багатьох книг і статей з методології тренування у легкій атлетиці. Тематика – довготривала підготовка легкоатлета, тренування юних атлетів, специфіка гендерного тренування.
 
Лектори викладали власну теорію тренування, показували свої напрацювання на стадіоні, також вечорами відповідали на всі запитання тренерів. І якщо на першому тижні в лекторських курсах тренування викладалося на простому рівні, то в семінарі кожен лектор відкривав якісь свої власні досягнення, що було цікаво і корисно для практикуючого тренера різної кваліфікації.
 
Аналізуючи викладацький склад, можна зробити висновок, що курси підвищення кваліфікації тренерів мають право проводити тільки ті спеціалісти, практичні досягнення яких значно перевищують здобутки слухачів курсів.
 
Для мене особливо цікаво було спілкуватися з Вольфгангом Кіллінгом, тренером чемпіона світу зі стрибків у висоту 2001 році Мартіна Бусса. Він проводив цікаві групові роботи під час семінарів. Тут ми працювали у таких напрямках: побудова мікроциклів тренування у заданих різних періодах підготовки; створення портрету «хорошого» тренера різних вікових  груп; робота на тему, що має, що може і що не має права робити тренер на різних етапах багаторічної підготовки атлета. Всі групові роботи завершувалися обов’язковим захистом і зауваженнями лектора й колег.
 
З Вольфгангом Кіллінгом
З практичних занять Кіллінга цікавим було тренування на похилій місцевості, кругове тренування у кардіорежимі. А під час колективних прогулянок у гори мені пощастило поспілкуватися з доктором Кіллінгом про його досвід тренерської роботи та, по закінченні семінару, особливо приємно було отримати книгу з історії і техніки стрибка у висоту від автора.
 
Господарі курсів також подбали і про змістовний день відпочинку. Він, як і всі курси, був розпланований до хвилини. Це поїздка в гори, підйом на вершини, відвідування Буддистських храмів, стрільба на стрільбищах Тегу, їжа у тематичних ресторанах з місцевими традиціями і шоппінг на колоритному місцевому ринку.
 
На завершення хочу подякувати Федерації легкої атлетики України за надану мені можливість участі у ІСАС 2017. Здобуті у Кореї знання та досвід будуть використані мною у практичній тренерській діяльності.
Попередня статтяСклад збірної України на чемпіонат Європи з кросу поповнився одним учасником
Наступна статтяЧемпіонат світу-2020 у приміщенні відбудеться в Азії