Аліна Шух – про участь у Форумі молодих лідерів Європейської легкої атлетики

789
Фото (с)European Athletics

Більше ста учасників взяли участь у Форму молодих лідерів, який відбувся під час чемпіонату Європи в Мюнхені. Була серед них і українка Аліна Шух.

Форум традиційно організовує і проводить Європейська легка атлетика, проте цього року учасники мали змогу обмінятися досвідом з представниками інших видів спорту, адже цьогорічний чемпіонат був мульти-спортивним.

Упродовж п’яти днів молоді лідери спорту брали участь у круглих столах, воркшопах, хакатонах, слухали виступи висококваліфікованих спікерів та дивилися презентації, винаходили інноваційні ідеї та будували мережу контактів по всій Європі. А вечорами ходили на Олімпійських стадіон, щоб підтримати атлетів, які брали участь у чемпіонаті Європи.

Аліна Шух мала бути серед них і після минулорічної операції готувалася саме до участі в змаганнях семиборок, проте нова травма змусила змінити плани. Та, закривши шлях до чемпіонату Європи-2022, вона відкрила їй його до Форуму молодих лідерів.

«Метою Форуму є пошук шляхів до того, як покращити спорт, – говорить Аліна Шух. – Упродовж чотирьох днів ми з іншими учасниками вивчали, як побудований спорт у світі, які зміни на нього чекають, що ми можемо зробити і які ідеї впровадити. Кількість інформації і знаменитих спікерів зашкалювала.

Форум відкривали президент Світової легкої атлетики Себастьян Кое  та президент Європейської легкої атлетики Добромір Карамарінов. Вони, зокрема, говорили про виклики та ідеї розвитку нашого виду спорту в світі та на континенті. Легка атлетика поступово змінюватиметься в бік видовищності, адже організації прагнуть зацікавити ширшу аудиторію. Але мені хотілося б бачити більше спрямованості саме на спортсмена, щоб його розглядали не лише як фігуру на шаховій дошці, якою потрібно правильно скористатися. Й мені цього якраз не вистачило.

Я з перших вуст почула, як організовуються і створюються змагання світового рівня, які нові турніри будуть попереду, як знаходять фінансування і які виклики є найбільшими. Також розглядалися теми гендерної рівності, екології та захисту в спорті.

Ми працювали в групах, презентували свої проєкти розвитку спорту в країні, розробляли програму на хакатоні. Найкраща може бути профінансована однією з найбільших страхових компаній світу й партнером YLF – Allianz.

Але їхала я на Форум з чіткою метою: по-перше, нагадати європейцям, що війна в Україні все ще триває. Сезон майже закінчився, війна – ні. Тому потрібно продовжувати фінансово та матеріально допомагати українським спортсменам також у міжсезоння. По-друге, зрозуміти, як у Європі працює клубна система, що ми можемо в них взяти, а який досвід краще не використовувати, створюючи її в Україні.

Обидві мети для себе я досягла, адже кожен поїхав з Форуму, чітко розуміючи, що сьогодні зі спортом в Україні і як можна допомогти.

Тепер я знаю особливості створення, фінансування, підтримки та розвитку спортивних клубів як мінімум у дев’яти європейських країнах. Всі вони різні і схожі водночас. Для України це ще дуже незрозуміла річ. Кожен перший виступає за створення клубів і лобіювання відповідних рішень до влади, але лише кілька з них дійсно розуміють, що це.

Загалом з Форуму винесла знання, розуміння багатьох речей, які раніше були недоступні; багато контактів з різних країн, доступ до спортивної верхівки, ідеї та запал працювати.

Найголовніше тепер для мене – не зіштовхнутися зі стіною нерозуміння, страху змін і бюрократії, адже таке цілком можливо. Змінювати український і світовий спорт можна й потрібно. Але це потребує великої праці, сміливості, молодої команди і волі до змін».