Близько 100 делегатів з 32 федерацій відвідали перший Форум для офіційних осіб, організований Європейською легкою атлетикою за підтримки Федерації легкої атлетики Польщі (27-29 вересня, Варшава).
Для участі в ньому запрошували рефері золотої, срібної та бронзової категорії Світової легкої атлетики (Gold, Silver and Bronze standard World Athletics Referee Education and Certification System) та міжнародних суддів зі спортивної ходьби. Одне з таких запрошень отримала українка Олена Демидова, яка в 2023 році склала іспит і стала рефері срібної категорії.
Через затримку рейсу Демидова, на жаль, пропустила частину семінару, та все ж встигла на нього й мала змогу послухати презентації, взяти участь у воркшопах та обговореннях з колегами.
«В одному з завдань нам запропонували трьома словами охарактеризувати напрямки розвитку суддівської спільноти Європейської легкої атлетики. Моїм варіантом було «Навчання. Практика. Нетворкінг». І ці ж слова чудово підходять для характеристики самого форуму», – говорить Олена Демидова.
«Крім обговорення правил, учасникам семінару також розповідали про технічне забезпечення суддівства, а саме системи обліку часу стартової реакції і хронометражу, особливості роботи EDM і VDM (електронне та відео вимірювання) та про нових партнерів Європейської легкої атлетики», – продовжує вона.
Демидова також відзначила воркшоп двох спортивних психологів про особливості суддівства у стресових ситуаціях, коли рішення, від якого дуже багато залежить, необхідно ухвалювати максимально швидко.
Та чи не найбільше захопила Олену Демидову практична частина. «Розбір реальних складних ситуацій зі змагань, де рішення не завжди є очевидним, – моє улюблене заняття, – говорить вона. – До речі, такі ситуації доволі часто стають підставою для змін або доповнень до наявних правил».
Важливою на таких заходах лишається й комунікація з колегами з інших країн. Це дозволяє дізнаватися, як у них організовано роботу з проведення змагань, підготовки спортсменів, взаємодії офіційних осіб і суддівських бригад з командами.
«За останні два роки перебування у Норвегії я брала участь у суддівстві їхніх національних чемпіонатів і, звісно, не могла не порівнювати з чемпіонатами України. Незважаючи на значно вищий рівень технічного забезпечення та величезну кількість глядачів як біля екранів, так і на стадіоні, в плані суддівства Україна може дати Норвегії фору, – говорить Демидова. – Наша головна перевага – люди, які горять своєю роботою і є справжніми професіоналами».
«Що б я ще відзначила на Форумі, так це обговорення різних моделей ухвалення рішень. Я б умовно назвала їх консервативною і ліберальною. Консервативна спирається на дотримання букви правил, ліберальна – на контекст ситуації, – пояснює Олена Демидова. – Знаю, що у нас багато суддів (та й я серед них) є прихильниками швидше консервативної, ніж ліберальної моделі, але тренд у світовій та європейській атлетиці останніми роками саме на більш ліберальні рішення.
Це не означає, що потрібно заплющувати очі на порушення правил. Ліберальна модель ухвалення рішення – це оцінка ситуації у максимально повному контексті: рівень змагань, коло змагань, вплив дій інших спортсменів, суддівської бригади, третіх осіб і навіть погодних умов на ситуацію, оцінка не лише миттєвих, а й віддалених наслідків кожного з варіантів рішення. Враховуючи, що часу на їх ухвалення у рефері зазвичай небагато, консервативна модель має привабливіший вигляд, проте…»
А ще серед учасників Форуму Олена Демидова особливо відзначила одну людину – британського рефері Кріса Коена:
«У Кріса 50-річний досвід роботи суддею. Він був технічним делегатом чемпіонатів світу й Олімпійських ігор. Та попри все це він завжди відкритий і готовий допомогти порадою молодшим колегам. Особисто для мене ця людина – мій хрещений батько в суддівстві на міжнародному рівні».
Більше про Форум ви можете дізнатися на сайті Європейської легкої атлетики.