Конференція спорту найвищих досягнень, або яким шляхом легка атлетика розвивається в Європі

383

27-29 червня у Мадриді відбудеться командний чемпіонат Європи з легкої атлетики, а поки столиця Іспанії приймала у себе Конференцію Європейської легкої атлетики, присвячена спорту найвищих досягнень – European Athletics High Performance Conference. Від України участь у ній взяли генеральний секретар ФЛАУ Олексій Касьянов і державний тренер та виконавчий директор з розвитку і стратегічного планування Олексій Сердюченко.

Учасники мали змогу почути доповіді про розвиток легкої атлетики й спорту найвищих досягнень у Данії, Італії, Іспанії, Ірландії, Нідерландах та інших європейських країнах. Зокрема, мова йшла про те, як біомеханіка може впливати на поліпшення виступів спортсмена та допомогти зменшити ризик травм; різноманітні методики тренувань; співпрацю науковців з федераціями; систему спорту найвищих досягнень та розвиток талантів і, звісно ж, про інновації в легкій атлетиці.

Під час панельної дискусії обговорювали роль естафет у спорті найвищих досягнень. Крім того організатори підготували учасникам дві практичні сесії, присвячені системі електронного контролю у змаганнях зі спортивної ходьби та додаткам для вимірювання на стадіоні (для технічних видів), які легкі й зрозумілі у використанні тренерами.

В останні роки ФЛАУ почала активно працювати над розвитком дитячого спорту. Створюються серії змагань для юних атлетів, різноманітні заходи, ведеться робота зі школами, а також у напрямку створення дитячих клубів. Не дивно, що саме ця тема привернула найбільше уваги українських фахівців.

«На прикладі Нідерландів і Чехії нам розповідали про відбір і розвиток талановитих юних спортсменів, – говорить Олексій Сердюченко. – Ці країни запровадили у себе високоорганізовану систему пошуку та відбору талантів, їх ретельного супроводу на шляху до головних змагань у майбутньому. Вони врахували планування всіх ланок на декілька років наперед. І це саме перегукується з поточними планами й пріоритетами нашої федерації».

При цьому Сердюченко додає, що для того, щоб бути успішними на Олімпійських іграх у Токіо й Парижі, Нідерланди почали змінювати підходи у роботі й будувати систему ще з 2000-х років, а групу перспективних спортсменів-кандидатів на Ігри-2020 почали формувати за вісім років до їхнього початку.

Чехія – країна з багатими традиціями в легкій атлетиці, проте на дорослому рівні в останні роки у них не завжди все складається якнайкраще. «У зв’язку з цим чотири -п’ять років тому вони почали процес системних змін в адмініструванні процесів пошуку, відбору та підготовки перспективних юних спортсменів. І вже зараз спостерігаються перші серйозні плоди такого підходу, які проявляються в яскравих виступах чеської команди на юнацьких та юніорських чемпіонатах світу та Європи. Тому у наступному олімпійському циклі слід очікувати певних серйозних проривів від них і на дорослому рівні», – додає Сердюченко.

Касьянов і Сердюченко також відзначили доповідь італійських фахівців про науково-методичний супровід підготовки елітних спортсменів, зокрема скороходів, спринтерів та стрибунів.

«Велику роль у їхніх успіхах в останні роки зіграла саме наукова складова, – говорить Олексій Касьянов. – Вони приділили багато уваги вивченню та надання науково-обґрунтованих рекомендацій для удосконалення техніки рухів атлетів, покращення індивідуальних планів підготовки та адаптаційних процесів організму».

Іспанці розповідали про наявні в них інструменти біомеханічного аналізу та спеціальні мобільні застосунки для реєстрації результатів у бігових, стрибкових та силових вправах, які були розроблені й реалізовані силами місцевих університетів і тепер активно використовуються національною федерацією у підготовці спортсменів різного рівня.

«Після конференції ми вкотре переконалися в тому, що наша федерація правильно встановлює пріоритети й розставляє акценти на важливих напрямках, – говорить Олексій Сердюченко. – Мова про системну роботу з залучення дітей до легкої атлетики, завчасний пошук та виявлення талантів і їх відбір для подальшого ретельного супроводу підготовки до головних змагань, а також удосконалення системи навчання та підвищення кваліфікації тренерів і залучення наукового потенціалу для підвищення ефективності роботи тренерів.

З цього року ми утворили й поступово налагоджуємо роботу у відповідних відділах у структурі секретаріату ФЛАУ, які безпосередньо опікуються цими питаннями».

На початку тексту ми не дарма згадали про командний чемпіонат Європи, адже змагання першого дивізіону відбуватимуться саме в Мадриді. Учасники конференції мали змогу побачити арену, що також було цінним для розуміння умов проведення цих важливих змагань і планування нашої участі в них.

Попередня статтяСемінар з дитячої легкої атлетики об’єднав понад тисячу вчителів!
Наступна статтяЗапрошуємо на дитячі активності від PUMA!