Троє українців склали іспити на курсах за програмою ІААФ

226
19-23 березня у Москві відбувалися курси за програмою ІААФ «Система освіти і сертифікації технічних офіційних осіб» для лекторів першого рівня. Курс, яким керували офіційні лектори ІААФ Вадим Зелічьонок та Олена Орлова, прослухали 20 учасників з 16 країн. Серед них були і троє українців – Наталія Білуха, Олена Кордюкова та В’ячеслав Нищеменко.

 
Під час курсу увагу, зокрема, приділили таким темам, як «Філософія суддівства» та «Загальні правила змагань». На теорії та практиці були розглянуті моменти суддівства в окремих дисциплінах легкої атлетики – спортивній ходьбі, бігових видах, стрибках, багатоборстві та метаннях. По завершенню курсів учасники складали іспит, з яким успішно впоралися усі троє українців.
 
Наталія Білуха проходила ці курси і раніше. Вона разом з Азою Пуртовою і Миколою Гудимом була сертифікованим лектором ІААФ в Україні. Проте 2013 року настав час підтвердити кваліфікацію.
 
«Московський регіональний Центр розвитку ІААФ та Вадим Зелічьонок багато роблять для розвитку легкої атлетики. Я в цьому в черговий раз переконалася, – розповідає Наталія Білуха. – Ці курси я проходила і раніше, тому не скажу, що дізналася щось нове. Моїм головним завданням було підтвердити кваліфікацію лектора і скласти іспит, і я з цим впоралася. Наша оцінка складалася з трьох показників: оцінювали те, як ми проводимо теоретичне та практичне заняття, а також був письмовий екзамен.
 
Дуже рада, що іспит також склали Олена Кордюкова та В’ячеслав Нищеменко. Відтепер вони також братимуть участь у сертифікації суддів в Україні, допомагатимуть отримати їм нові знання. Систему сертифікації буде розроблена найближчим часом».
 
Для Олени Кордюкової та В’ячеслава Нищеменка ці курси, навпаки, стали першими.
 
«Суддя на змаганнях я вже більше десяти років. Брала участь у курсах та семінарах і раніше, проте на даних курсах ІААФ була вперше, – розповідає Олена Кордюкова. – Великий їх плюс полягає у спілкуванні з людьми з інших країн, обмін досвідом. Якщо говорити про те, що для мене було новим, то це знання того, як викладати. Сама я була учасником курсів, але ніколи не приміряла на себе роль викладача. Практична сторона, тобто суддівство змагань, для мене була і поки що залишається більш цікавою. Хоча, підозрюю, приємно буде спостерігати за плодами своєї роботи, бачити, як інші люди застосовують на практиці ті знання, якими я з ними буду ділитися».
 
«2008 року я вже був на курсах ІААФ, проте інших. Ті курси були для елітних тренерів зі спринтерського та бар’єрного бігу. Тоді я та тренер з Полтави Юрій Щербак успішно їх здали. А от курси ІААФ для лекторів – перші у моїй кар’єрі, – говорить В’ячеслав Нищеменко. – Судити завжди цікаво, але якщо Федерація легкої атлетики України довірила мені право скласти іспити і стати лектором, то буду намагатися виправдати цю довіру і донести здобуті знання до українських суддів.
 
Більше 70 відсотків учасників курсів були не просто тренерами чи суддями, вони ще й викладали у вузах. Були, приміром, професор з Болгарії, кандидат наук та завідуюча кафедрою з Волгограда. Тепер і ми будемо викладати на курсах чи семінарах.
 
Сертифікація суддів – дуже важливий момент. Без такого сертифікату людина не зможе стати суддею першої чи вищої категорій. Його наявність – лише крок до цього, проте цей крок обов’язковий. До речі, у 2006 році моїм лектором була Наталія Білуха і я здавав їй екзамен. Це було у Дніпропетровську. Тоді практична частина проходила прямо під час змагань – ми судили змагання з бігу на 20 км. І це дуже добре, відразу видно, наскільки людина може впоратися зі своїми обов’язками, чи можна їй видати сертифікат чи потрібно ще зачекати. Складання іспиту під час змагань якнайкраще демонструє кваліфікацію судді. Це допоможе уникнути неприємних ситуацій і помилок у його виконанні на міжнародних змаганнях».