I RUN CLEAN: більше, ніж навчальна програма

626
I RUN CLEAN – програма EA, завдяки якій атлети не просто знайомляться з правилами антидопінгу, а навчаються приймати правильні рішення у складних і суперечливих ситуаціях. Саме це було однією з основних ідей при її створенні.

 
У 2018 році її проходження і отримання сертифікату після закінчення будуть обов’язковими лише для атлетів віком до 18 років, які візьмуть участь у чемпіонаті Європи U18. Без цього жоден з них не буде допущений до змагань.
 
Вже 2019 року наявність сертифікату I RUN CLEAN буде обов’язковою також для учасників чемпіонатів Європи U20 і U23. А у 2020-му – для учасників офіційних змагань під егідою ЕА у всіх вікових категоріях.
 
Проте чекати «свого» року зовсім не обов’язково. Будь-який атлет – як діючий, так і той, який завершив кар’єру, – може вже сьогодні пройти навчання і отримати сертифікат I RUN CLEAN. Серед тих, хто це вже зробив, зокрема, дворазовий олімпійський чемпіон з метання списа Андреас Торкільдсен і медалістка чемпіонатів світу і Європи з бігу на 800 метрів Дженні Мідоуз.
 
Програма I RUN CLEAN являє собою інтерактивну освітню онлайн-платформу. Її було створено як допомогу національним федераціям у боротьбі з допінгом. Основний фокус зроблено на етичному й оціночному прийнятті рішень. Розробники сподіваються, що, пройшовши всі модулі, атлети не лише засвоять правила, а й значно впевненіше почуватимуться у суперечливих ситуаціях і при вирішенні дилем.
 
Програма складається з кількох модулів, в яких іде мова про прийняття вірних рішень, допінг контроль, правила, список заборонених методів і препаратів WADA, розділи Whereabouts і TUE тощо. На сьогодні програма існує лише англійською мовою. Незабаром з’являться переклади ще кількома мовами і вестиметься робота над новими перекладами.
 
Питання про програму I RUN CLEAN було одним з основних на семінарі ЕА для прес-аташе національних федерацій-членів ЕА, який відбувся 14-16 березня у Берліні. Від ФЛАУ участь у ньому взяли член Комісії ЕА зі стратегічних комунікацій, керівник департаменту розвитку ФЛАУ Ольга Аксьонова і прес-аташе ФЛАУ Ольга Ніколаєнко.
 
На семінарі презентували програму, після чого учасники, працюючи в групах, запропонували своє бачення роботи над поясненням і поширенням даної програми серед атлетів у різних країнах.