DNA по-європейськи: українські медалі і командний півфінал на Європейських іграх

469
На Європейських іграх розпочався легкоатлетичний турнір і спортсмени вже розіграли особисті медалі.

 
Чотири роки тому українці у цьому виді спорту участі не брали, тож для нашої команди легкоатлетів сьогодні був подвійний дебют – на Європейських іграх загалом і у змаганнях за форматом DNA (Dynamic New Athletics – динамічна нова легка атлетика) зокрема.
 
Власне, DNA новий для всіх, не лише для українців. До цього у такому форматі проводилися лише тестові змагання. За останні роки півтора він вдосконалювався, до правил і регламенту вносилися зміни. Приміром, збільшили кількість країн-учасниць, а естафету, в якій мали бігти з парашутами або вагою, стрибати і метати, замінили на гонку переслідування за системою Гундерсона. Проте питань у вболівальників і тим більше пересічних глядачів все одно залишилося немало. Проте перш ніж пояснити деякі моменти у правилах, скажемо про найприємніше – медалі. А їх у нашій команді сьогодні п’ять!
 
***
 
Участь у легкоатлетичному турнірі на Європейських іграх беруть 24 команди. Згідно з місцями, які команди посіли на командному чемпіонаті Європи-2017, організатори розділили їх на чотири матчі, по шість команд у кожному. Українці виступали у четвертому, заключному. За кожний виступ атлет або естафета отримувала очки – 12 за перемогу, 10 очок за друге місце, 8 за третє і т.д..
 
Змагання у бігових дисциплінах, не рахуючи гонки переслідування, відбувалися за класичними правилами, чого не можна сказати про технічні. Зі стрибків у висоту серед чоловіків, стрибків у довжину серед жінок і метання списа у жінок учасники виконували лише по три спроби. Їх розподілили на дві підгрупи, і кожен з учасників провів по дві дуелі з суперниками. За перемогу спортсмен/спортсменка отримували по три бали. Згідно з набраною сумою визначалися пари на фінальні дуелі. Переможці підгруп розігрували перше і друге місця, атлети, які стали другими, – третє і четверте, а ті, хто посів треті сходинки, – п’яте і шосте.
 
При цьому стрибуни у висоту заявляли суддям висоти таємно від суперників, тим самим додаючи інтриги змаганням. Тобто дізнатися, на яку висоту стрибатиме атлет Х, атлет Yміг лише тоді, коли Х виходив у сектор. При цьому від спроби до спроби висоту можна було як підвищувати, так і знижувати.
 
На завершення кожного матчу команди змагалися у гонці переслідування (естафета 800-600-400-200 м).Участь у ній брали змішані команди – по дві жінки і два чоловіки у кожній. Команди стартували з часовим гандикапом за системою Гундерсона. Команда-лідер після восьми видів програми (а у четвертому матчі це була саме Україна) стартувала під постріл стартера, решта – з затримкою у 0,33 секунди за кожне очко програшу лідеру. Саме за результатами цієї гонки і розподіляли місця.
 
***
 
Якщо ж говорити про індивідуальні виступи, то саме у перший день розігрували особисті медалі. Переможця визначали за найкращим результатом з усіх матчів. Власне, як і володарів інших призових і не лише місць. Так, українці виграли п’ять нагород – два золота, срібло і дві бронзи.
 
Перше золото і максимальні 12 очок у скарбничку команди Україні принесла змішана естафетна команда 4х400 метрів. Данило Даниленко, Тетяна Мельник, Анна Рижикова і Станіслав Сеник промчали дистанцією за 3.17,31 хв, не залишивши жодного шансу суперникам ані у своєму матчі, ані за підсумком чотирьох.
 
Переможцями стала і змішана естафетна команда України в гонці переслідування у складі Євгена Гуцола, Ольги Ляхової, Олексія Позднякова і Яни Качур (4.25,02 хв).
 
Анна Плотіцина стала переможницею матчу з бігу на 100 метрів з бар’єрами і принесла команді 12 очок, а за підсумками всіх чотирьох матчів виграла срібну медаль. Її результат – 13,14 с.
 
Першу ж медаль українській команді принесла Марина Бех-Романчук. Українка виграла матч і з результатом 6,58 м стала бронзовою медалісткою Європейських ігор.
 
Ще одну бронзу до скарбнички команди поклав Богдан Бондаренко. Змагання зі стрибків у висоту він почав з 2,21 метра, які легко подолав. У другій дуелі планка на висоті 2,28 метрів йому не підкорилася. Не встояла вона і у фіналі. Таким чином за підусмками всіх матчів Богдан з результатом 2,21 м третій (вище стрибали Максім Нєдасєков (2,27 м) та Ілля Іванюк (2,26 м)). А от своєму матчі українець другий. Так як Бондаренко не подолав планку у фіналу, його суперник, як би це парадоксально не звучало, виграв матч з замовленим ним результатом… 1,94 м.
 
***
 
Ганна Гацько-Федусова стала другою у матчі з метання списа і принесла команді десять очок. У фіналі вона показала результат 55,61 м, а найкраща спроба випала на першу дуель – 58,46 м. Проте для медалі цього, на жаль, було недостатньо.
 
Сергій Смелик приніс команді вісім очок, фінішувавши третім з бігу на 100 метрів (10,55 с) у своєму матчі. Христина Стуй була на цій дистанції п’ятою у матчі (11,83 с), що забезпечило команді ще чотири очка.
 
Артему Шаматрину вистачило 14,21 секунди для того, щоб стати третім у матчі з бігу на 110 метрів з бар’єрами. Для медалі такого результату, звісно, було замало.
 
***
 
Вигравши гонку переслідування, а з нею і матч, збірна України напряму вийшла до півфіналу, оминувши чвертьфінальні змагання. Таке право отримували переможці матчів та дві найкращі команди серед тих, які стали другими. Решта завойовуватиме право виступити у півфіналі у чвертьфіналах.
 
Півфінальні змагання відбудуться 26 червня. Програма змагань на всіх стадіях буде однаковою.
 
Детальніше ознайомитися з форматом DNA можна за посиланням: https://uaf.org.ua/images/doc/DNA.docx