Сергій Бубка – про тенденції у Світовій легкій атлетиці та чемпіонат світу у Досі

393
Напередодні старту чемпіонату світу з легкої атлетики з українською командою зустрілися віце-президент Світової легкої атлетики Сергій Бубка та президент Легкої атлетики України Ігор Гоцул. Обоє дали корисні поради спортсменам і тренерам та сказали слова підтримки. А після цього, скориставшись нагодою, ми поспілкувалися з Сергієм Назаровичем щодо тенденцій у Світовій легкій атлетиці та обрання Катару країною проведення чемпіонату світу-2019.

 
Сергія Бубку на Конгресі у Досі обрали на посаду віце-президента Світової легкої атлетики. Саме з цього питання ми і почали нашу розмову. Наразі ще не визначено, хто саме з чотирьох віце-президентів стане першим. Найімовірніше, це питання вирішуватимуть уже на першому засіданні новообраної Ради 1 жовтня.
 
Сергію Назаровичу, на голосуванні за віце-президентів ви набрали найбільшу кількість голосів. Чи означає це те, що у вас найбільше шансів знову стати першим віце-президентом?
 
За логікою, це може впливати на прийняття рішення. Скоро все дізнаємося. Цілком можливо, що рішення щодо призначення першого віце-президента ухвалюватимуть уже на першому засіданні новообраної Ради.
 
За чотири роки, які пройшли з минулих виборів, які основні зміни у федерації ви відзначили б?
 
Це були непрості часи. Скандали – як допінгові, так і корупційні – дуже негативно впливали на розвиток легкої атлетики. Тому потрібно було змінювати структуру, реформувати систему, робити децентралізацію, змінювати Конституцію… Потрібно було приділити увагу багатьом важливим речам, які не завжди були приємні. Тому у ці чотири роки відбувалося реформування федерації. У ті чотири, які на нас чекають, можна рухатися вперед і відбудовувати сучасну легку атлетику на наступному рівні.
 
Управління федерацією, і не лише легкоатлетичною, на сьогодні дуже важливе. Тенденції змінюються, тому і управління має бути сучасним, прозорим, з урахуванням етичних питань. Зараз перехідний період, час, у який відбувається дуже багато змін. Це треба враховувати і атлетам, і тренерам, і антуражу. Всім нам потрібно враховувати етичні тенденції, антидопінгові, антикорупційні. Загалом, проблеми номер один у спорті – його чистота і маніпуляції результатів. Друге, на щастя, в легкій атлетиці не стоїть так гостро, як в деяких інших видах спорту, де ставки, тоталізатори набирають великих обертів.
 
Вперше жінка була обрана на посаду віце-президента Світової легкої атлетики…
 
В Конституції записано, що віце-президентом має бути жінка. На наступних виборах, мабуть, з чотирьох віце-президентів уже будуть два чоловіки і дві жінки.
 
Федерація дивиться, як повинна працювати, щоб врахувати всі сучасні світові тенденції, як вирішувати етичні  питання і ті, які пов’язані з корупцією. Гендерна політика – це світова тенденція, і вона також враховується у нашій роботі. Це позитивно і так має бути. Тому нам потрібно створювати більше умов для того, щоб жінки зацікавлювалися і брали участь у керівництві федерації.
 
Ще одна зміна щодо IAAF, яка була прийнята на Конгресі в Досі, це її назва. Відтепер федерація називатиметься World Athletics. Чому було прийняте таке рішення?
 
Світ змінюється. Це відбувається і з позиції маркетингу, і з позиції логотипів, які використовуються. Все це потрібно робити. Коли питання зміни назви обговорювали на Конгресі, були різні думки. Дехто казав, що це не потрібно і це не позитивно. Але візьміть простий приклад – McDonalds. Вони кілька років тому змінили кольори. Той же British Petroleum, нафтогазові компанії змінюються, щоб мати більш позитивний і дружелюбний імідж. Ми теж працюємо у цьому напрямку.
 
Я вважаю, що нова назва значно доступніша. Коли була Міжнародна асоціація легкоатлетичних федерацій з абревіатурою IAAF… Щоб розуміти, що таке IAAF, потрібно було бути професіоналом. А коли скажуть, що Світова легка атлетика, то відразу все буде зрозуміло. Я підтримую це рішення і вважаю його дійсно вдалим і сучасним.
 
Повернемось до чемпіонату світу. У багатьох людей виникає питання, чому Доха? Чому не провести турнір у Європі і не мучити спортсменів?
 
Ми Світова легка атлетика, а отже, повинні бути і в Європі, і на інших континентах. Юнацькі Олімпійські ігри у 2022 році відбудуться в Африці – вперше п’ять олімпійських кілець будуть на цьому континенті. Потрібно враховувати інтереси всіх.
 
Щодо Дохи, то тут унікальний стадіон. На ньому кондиціонування, як у готелі. Температура буде підтримуватися на рівні 22-25 градусів. Тут нема ніяких проблем. Набагато складніше – це ходьба і марафон, які проводитимуть у реальних умовах. Потрібно враховувати вологість, температуру. Коли під час зібрання розмовляли з командою, я думав про те, що Олімпіада відбудеться у Токіо. Я тільки-но там був і розумію, наскільки це питання буде складним під час Ігор-2020. Складним для всіх, адже там не буде кондиціонування на стадіоні, як тут. Температура буде під сорок. За останні роки клімат в Японії дуже змінився: стало надто жарко і також присутня вологість.
 
Одне можна сказати: всі беруть участь в однакових умовах, потрібно все враховувати, медикам давати рекомендації, а спортсменам і тренерам – враховувати їх у своїй підготовці і під час змагань.
 
Не можу не запитати про спортивну ходьбу. Невже дійсно не лишилося жодних шансів на те, що дистанцію 50 кілометрів залишать у програмі?
 
На чемпіонатах світу це наше питання і ми, думаю, можемо це залишати. А в контексті тенденцій Олімпійських ігор, певно, дійсно будуть зміни.