Залаштунки Дохи-2019: в очікуванні на революцію в ходьбі та трьох заходів АБАФ в Україні

288
В Катарі набирає обертів чемпіонат світу з легкої атлетики. Але окрім безпосередньо змагань головний старт сезону – це велика кількість інших важливих заходів. Ми будемо вас інформувати про них також, і наразі – розповідь про ті, які відбулися перед стартом чемпіонату світу.
 
СЕРГІЙ БУБКА – ВІЦЕ-ПРЕЗИДЕНТ ІААФ
 
– Наймасштабнішим позазмагальним заходом чемпіонату світу в Досі був Конгрес ІААФ, – розповідає президент ФЛАУ Ігор Гоцул. – Він був звітно-виборчим, і під час нього, зокрема, було обрано нове керівництво Міжнародної Асоціації легкоатлетичних федерацій. Для України цей Конгрес був важливий в першу чергу тим, що у виборчих перегонах брав участь наш кандидат – Сергій Бубка. Нагадаю, що кандидати висуваються виключно національними федераціями. Також існує обмеження, що в керівних органах ІААФ може бути присутній щонайбільше один представник від однієї національної федерації, і це впливає на стратегію передвиборчого процесу. Окрім цього є обмеження щодо кількості людей від континентів. Наприклад, на посаду віце-президента, на яку претендував Сергій Бубка, був ще один кандидат від Європи. Також могло вплинути на результати виборів Сергія Назаровича те, що згідно з останніми змінами в правилах, одне місце на цій позиції обов’язково мала посісти жінка – а це робило конкуренцію серед чоловіків ще більш гострішою.
 
 
Отож напередодні виборів точилася серйозна боротьба, пов’язана з роботою української делегації, визначенням тактики, підключенням всіх наших друзів, і всі у підсумку отримали чудовий результат. В першу чергу – це заслуга Сергія Бубки. Його не просто обрали віце-президентом, він отримав найбільшу кількість голосів з поміж інших опонентів. Як правило, людину саме з таким показником потім призначають першим віце-президентом. Отож ми з нетерпінням очікуємо першого засідання Ради ІААФ, яке відбудеться в Досі зовсім скоро, і на якому має бути вирішено питання з призначення першого віце-президента.
 
Також вже відомо, що на безальтернативній основі під час Конгресу президентом ІААФ було переобрано Себастьяна Кое. Достатньо активно і інколи жорстко обговорювалися завдання для нового керівництва, тому що перед легкою атлетикою стоять серйозні виклики – це і допінгові скандали, і корупційні, і як наслідок втрата частини спонсорів, частини підтримки в міжнародних спортивних структурах. Над всім цим потрібно працювати, щоб повертати і нарощувати силу легкої атлетики.
 
ЗМІНА НАЗВИ ІААФ
 
Також на Конгресі було змінено Конституцію організації в частині її назви. Після достатньо тривалої і живої дискусії назву «Міжнародна Асоціація легкоатлетичних федерацій» було змінено на «Міжнародна легка атлетика». Абревіатуру поки не визначено. Що цікаво, цьому рішенню передувало аналогічне рішення ФЛАУ, адже рік тому у своєму Статуті ми змінили назву «Федерація легкої атлетики України на «Легка атлетика України». Тобто українська легка атлетика в чомусь йде на крок попереду процесів в ІААФ.
 
 
Ще одна пропозиція, яке викликала палкі дискусії – надання Комісії спортсменів право представляти свого представника в Раді ІААФ без урахування квоти від країни. Була пропозиція Ради ІААФ внести зміни до Конституції, щоб правила «Одна федерація – один голос» не розповсюджувалося на спортсменів. Згідно з Конституцією ІААФ, склад Комісії спортсменів обирається самими спортсменами, і вона потім визначає свого представника в Раді. Втім, після дуже емоційних дискусій, більшість федерацій визначили, що при всій повазі до спортсменів цю норму потрібно зберегти.
 
ЗМІНИ, ЯКІ ОЧІКУЮТЬ НА СПОРТИВНУ ХОДЬБУ
 
Ще одним важливим моментом була дискусія щодо спортивної ходьби. Ми знаємо, що легка атлетика бореться за своє місце під сонцем, і одним з ключових показників тут є вимога телебачення та МОК, пов’язана з інтересами телетрансляторів. Сьогодні у них є претензії щодо змагань зі спортивної ходьби – через свою велику тривалість вони не дають тих телевізійних рейтингів, які дають змагання з легкої атлетики в цілому. Пропозиції зводяться до того, щоб зробити ці змагання швидкоплиннішими, тобто скоротити дистанції. На цьому Конгресі не приймалося рішення з приводу того, якими конкретно будуть дистанції – це завдання новообраної Ради. Але існує дуже велика ймовірність, що дистанції 50 км вже не буде, і взагалі дистанції будуть змінені. Зараз дискусії тривають по двом основних напрямкам – замість 50 км зробити 30 або 35 км, а також залишити 20 км чи зробити замість неї 10 км. Окрім цього триває дискусія щодо введення технічних засобів, які будуть відстежувати порушення ходоками правил дотримання постійного контакту з землею та «прямого коліна».
 
В 2020 РОЦІ В УКРАЇНІ ВІДБУДЕТЬСЯ ТРИ МАСШТАБНИХ ЗАХОДИ АБАФ
 
Перед початком чемпіонату світу відбувся ще один великий захід – Конгрес Асоціації Балканських легкоатлетичних федерацій (АБАФ). І до Конгресу, і під час нього активно обговорювалося питання про необхідність внести зімни в саму назву організації, оскільки вона давно перестала відображувати її суть. Адже низка її членів – Україна, Грузія, Вірменія, Ізраїль –  далеко не балканські країни. Втім, це питання не таке просте, адже Асоціація існує з 1930-х років і має свої традиції, які ґрунтуються на гордості країн, які стояли у витоків її заснування. Тому на Конгресі було вирішено, що дискусія щодо назви продовжиться, і вона проходитиме з врахуванням цього важливого фактору.
 
 
Конгрес АБАФ також був звітно-виборчим, керівництво Асоціації звітувало про виконану роботу, і зроблене – вражає. Стрімко виросла кількість країн-членів, кількість змагань) щорічно проводиться 12 чемпіонатів АБАФ). І для багатьох країн, в тому числі і України, цей фактор був визначальними при рішенні про вступ в Асоціацію. Окрім того на низці міжнародних змагань Асоціація виступає єдиною командою – на Деканейшн у Франції, на матчевій зустрічі в Білорусі. Тому конференція з задоволенням схвалила роботу попереднього керівництва і в повному складі переобрала його на наступний термін. Таким чином, Добромір Карамарінов з Болгарії продовжує бути президентом АБАФ. Також на конференції було розширено склад членів Асоціації, її 21-м членом стала Австрія. Також зазначу, що спостерігачами на Конгресі, а значить і потенційними новими членами були представники ще декількох країн, зокрема Пакистану, Казахстану та Білорусі.
 
Україна є активним членом АБАФ, і не лише бере участь в змаганнях Асоціації. Цього року в Києві в рамках Міжнародного півмарафону пройшов чемпіонат АБАФ з півмарафону. А зараз рішенням Конгресу нашій країні надано право провести в 2020 році ще три серйозних заходи  – весною в Івано-Франківську відбудеться чемпіонат АБАФ зі спортивної ходьби, а восени у Києві – Конгрес АБАФ та Гала-вечір – свято, на якому будуть підбиті підсумки року, зокрема нагороджені найкращі спортсмени та тренери Асоціації.
 
 
На чемпіонат АБАФ зі спортивної ходьби Асоціація надає квоту для кожної країни у 12 атлетів та 4 офіційні особи. Івано-Франківськ має великі традиції щодо проведення висококласних змагань зі спортивної ходьби, і для нас принципово важливо, щоб не просто Україна, а саме це місто отримало ці змагання, бо, на наш погляд, воно на це заслуговує в першу чергу. Що стосується Конгресу АБАФ, то на нього традиційно приїжджає керівництво всіх федерацій, а також найкращі спортсмени та тренери, представники ЗМІ. І наше завдання організувати все так, щоб нашим колегам було цікаво та комфортно. Більшість з них вперше будуть в Києві, і це зокрема працюватиме на імідж не лише легкої атлетики, але й імідж нашої країни загалом. Значення та роль Асоціації в сучасному легкоатлетичному русі можна проілюструвати наступним чином. Президент ІААФ Себ Кое присутній на всіх без виключення Конгресах АБАФ впродовж останніх п’яти років. Не став винятком і нинішній захід. Кое привітав делегатів і з задоволенням спілкувався з ними.
 
ДОСВІД ВІД СЕРГІЯ БУБКИ
 
Окрім цих заходів, які відбулися в Досі, відзначу ще один. Разом з Сергієм Бубкою перед початком чемпіонату ми зустрілися з командою, поговорили з атлетами та тренерами. Мета таких зустрічей набагато більша, ніж просто формальне інформування і данина традиції. Якого б високого класу не були наші спортсмени, все-таки чемпіонат світу – змагання, які викликають серйозні емоції, і більшість атлетів так чи інакше все-таки хвилюються. І такі зустрічі, розмови, неформальні, без накачки, без якихось зобов’язань, з підбадьорюванням, без сумніву сприяють  тому, щоб спортсмени відчували себе комфортніше, і в багато в чому знімають якусь емоційну напругу. Завжди, коли на тих чи інших міжнародних змаганнях присутній Сергій Бубка, ми просимо його взяти участь в такій зустрічі з командою, і він завжди з задоволенням відгукується. Його настанови дуже важливі, оскільки Сергій Назарович пройшов через горнило спорту вищих досягнень, чудово розуміє психологію спортсмена і дуже добре доносить до них як сам підводився до стартів, готувався, знімав передстартове хвилювання, які прийоми використовував. І це завжди сприймається спортсменами дуже позитивно.
 
 
Користуючись нагодою, ми поздоровили Сергія Бубку з обранням на посаду віце-президента ІААФ, а також вручили посвідчення Майстрів спорту міжнародного класу двом новобранцям нашої збірної, що також додало позитивної атмосфери. І взагалі, друге завдання, яке ми переслідували тут – формування команди, як КОМАНДИ. Не як формально зібраних людей, а як спільнота, яка знає, поважає, підтримує один одного. Яке розуміє, що вони представляють країну. Виступає під її прапором, вболіває та переживає один за одного. І мені здається, що останнім часом нам вдалося відновити саме традиції командного духу, і сьогодні наша команда виглядає набагато монолітнішою, ніж декілька років тому.
 
Ми говорили про багато речей, зокрема про голосування за членів Комісії спортсменів ІААФ, яке відбудеться під час чемпіонату світу. Там від України є претендент, Ольга Саладуха. Ми дуже зацікавлені, щоб вона увійшла до цієї Комісії, і пояснили атлетам, чому саме це дуже важливо для нас.
Попередня статтяДоха-2019: Ольга Ляхова – боротьба на доріжці і поза нею
Наступна статтяДоха-2019, 50 км: «Те, що відбувалося сьогодні, можна назвати лиш одним словом»