Про повернення з закордонних зборів, поновлення тренувань та змагань

238
Нагальні питання та проблеми, які виникли через карантин, обговорили у форматі відеоконференції керівники ФЛАУ та територіальних федерацій.
 
Нещодавно Уряд своєю постановою дозволив тренування членів збірних України з олімпійських, паралімпійських та неолімпійських видів спорту. Втім, потрапляти на стадіони вдається поки що не всім легкоатлетам, а дехто не розуміє, як це правильно зробити. Президент Легкої атлетики України Ігор Гоцул виклав керівникам територіальних ФЛА механізм, як правильно це робити на місцях – до кого звертатися за відповідним дозволом, яких умов потрібно дотримуватися.
 
Було повідомлено, що після тривалих зусиль та перемовин з українськими Посольствами, іншими установами, направлених на повернення низки українських легкоатлетів з закордонних зборів, найближчими днями більша частина з них – з Португалії та Киргизстану – 2 та 4 травня спеціальними рейсами прибудуть до України. Їм не потрібно буде проходити обсервації, але певний час побути на самоізоляції доведеться.
 
В рамках проєкту «Академія Легкої Атлетики України» ФЛАУ продовжує організацію та проведення навчальних семінарів. Ігор Гоцул розповів, які з них вже відбулися та проанонсував ті, які заплановано на найближчий час. Зокрема, цього тижня завершується цикл семінарів Сергія Павлова «Монетизація персонального бренду». Наступного тижня відбудуться семінари «Кухня організації змагань», під час якого, зокрема, буде розглянуто досвід (як позитивні моменти, так і негативні) Луцька та Івано-Франківська з організації міжнародних легкоатлетичних змагань, який територіальні ФЛА можуть використати для проведення в тому числі своїх локальних стартів. А на 7 травня заплановано семінар «Антикризові комунікації», який буде корисний зокрема, керівникам територіальних ФЛАУ, їхнім пресслужбам, а також спортсменам. Досвідчені лектори, які мають досвід роботи в органах влади, інших великих організаціях викладуть інформацію – як потрібно діяти, коли виникають ті чи інші нестандартні ситуації.
 
Очільниця Департаменту сервісів ФЛАУ Наталія Бурьохіна нагадала учасникам відеоконференції правила переходів легкоатлетів з однієї ТФЛА до іншої (вони викладені в Положенні про членство у ФЛАУ, яке міститься на офіційному сайті ФЛАУ в розділі меню «Федерація» – «Документи»). Було зроблено акцент на тому, що легкоатлети не є «кріпаками», не належать своїм ТФЛА і можуть змінювати своє територіальне представництво, адже членство у ТФЛА та ФЛАУ є добровільним. Але одночасно в документі передбачено і захист інтересів ТФЛА, які вкладають ресурси в підготовку спортсменів. Згідно з процедурою, якщо ТФЛА не вдасться досягти між собою компромісу в розв’язанні питання переходу атлета, той відбуває так званий «карантин» – до 1 року для членів збірних областей та до 2 років для членів збірних України. В цей період він юридично представляє вже нову область, але всі його залікові очки, нагороди нараховуються старій. Таким чином мінімізуються втрати територіальних ФЛА, якщо спортсмен, якого вони тривалий час готували, вирішив змінити прописку напередодні важливих стартів – чемпіонатів світу, Олімпійських ігор тощо. Окрім цього, декілька керівників ТФЛА звернулися під час заходу до своїх колег з проханням, що якщо до них з відповідною заявою про перехід звернувся якийсь спортсмен – зв’язатися з представниками його нинішньої ТФЛА, аби якомога швидше і у цивілізований спосіб розв’язати це питання.
 
Всі ми очікуємо, що невдовзі карантин буде послаблено, відновиться повноцінний тренувальний процес, а згодом – і змагання. Тренерський штаб ФЛАУ склав декілька проєктів майбутнього календаря. В які, втім, весь час вносяться зміни. Зокрема, останні були пов’язані зі скасуванням в Парижі наприкінці серпня чемпіонату Європи. Вносять суттєві корективи в плани і проблеми з фінансуванням, які виникли через суттєве, на 78 відсотків, скорочення Урядом бюджету легкої атлетики (через заходи, які запровадила держава у зв’язку з боротьбою з коронавірусом).
 
За позитивної динаміки ситуації в країні з коронавірусом, вже у травні спортсмени зможуть повноцінно відновити свої тренування. Згідно з задумом тренерського штабу, позицію якого виклав головний тренер збірної України Вячеслав Тиртишник, до липня атлети зосередяться на тренувальному процесі та відновленні спортивної форми. В липні розпочнуться територіальні змагання, впродовж серпня планується провести всі головні національні чемпіонати в усіх вікових групах, а з середини вересня вийти у звичний графік і розпочати НТЗ вже в рамках підготовки до 2021 року, який обіцяє бути дуже насиченим.
 
Задля економії коштів та мінімізування контактів з третіми особами, чемпіонати України планується проводити спареними, тобто по два один за одним, аби судді та тренери здійснювали менше поїздок.
 
Задля того, аби в умовах скорочення календаря атлети молодших вікових груп отримали більше змагального досвіду, планується допускати до змагань більш старших вікових груп атлетів на одну вікову групу молодше (наприклад, старших юнаків з юніорами, тощо).
 
Через скорочення фінансування, а також скасування у 2020 році більшості чемпіонатів світу та Європи ІААФ та ЄА, планується обмежитися в цьому році проведенням виключно головних чемпіонатів України (комплексних), а також чемпіонатів України з марафону, півмарафону, спортивної ходьби та кросу (оскільки чемпіонат Європи з кросу ще залишається в календарі ЄА). Чемпіонати України з неолімпійських легкоатлетичних дисциплін проводитися не будуть. Але організатори цих змагань на місцях можуть проводити їх, не в статусі чемпіонатів України, якщо винайдуть можливість робити це без підтримки ФЛАУ. Також Вячеслав Тиртишник закликав керівників територіальних ФЛА за можливості, шляхом залучення місцевих бюджетних коштів, зберегти в календарі інші змагання (Всеукраїнські змагання з метань, зі стрибків, тощо), аби атлети, в тому числі з інших регіонів, мали можливість отримати більше змагальної практики. З цією ж метою місцевим федераціям запропоновано розглянути також можливість організації матчевих зустрічей між областями.
 
В результаті дискусії як один з варіантів продовження сезону, аби зменшити одночасне перебування великої кількості осіб в одному місці, також було запропоновано «розбити» чемпіонат України: на місцях провести відбіркові змагання, а фінали з різних дисциплін – в різних містах, які обрати в залежності від географічного представництва учасників та інфраструктурних можливостей. Однією з перших свої легкоатлетичні змагання відновлює Чехія. Було домовлено провести спілкування з представниками національної федерації цієї країни, аби використати їх досвід.
 
Вячеслав Тиртишник попередив, що за несприятливої ситуації з фінансуванням доведеться обирати куди направляти кошти – на проведення зайвих національних змагань чи тренувальних зборів, або ж, задля збереження для спортсменів міжнародного змагального досвіду, на участь в чемпіонатах Асоціації балканських легкоатлетичних федерацій (АБАФ сподівається провести цього року свої головні старти). Якщо все ж виникне необхідність такого вибору, останнє слово тут буде за Виконкомом та Радою ФЛАУ.
 
Як варіант залучення додаткових коштів розглянули можливість впровадження стартових внесків для участі в чемпіонатах України. Така практика розповсюджена у деяких видах спорту, навіть олімпійських, в тому числі і за кордоном. Наразі учасники відеоконференції з розумінням поставилися до необхідності її впровадження і попередньо погодили внески у розмірі 100 грн за участь в одній дисципліні для дорослих та 50 грн – для молодших вікових груп. Також було відзначено, що даний крок мінімізує неявку спортсменів на змагання, коли вони подають попередні заявки, а у підсумку стартова лінія інколи виявляється напівпорожньою, що однозначно не прикрашає наші змагання. Остаточне рішення з цього приводу мають винести Виконком та Рада ФЛАУ.
 
Певне занепокоєння викликало у присутніх питання комплектації груп в збірні України, ДЮСШ, СДЮШОР, тощо, адже наразі не проводиться змагань, які завжди були тут визначальними. Задля ефективного та термінового вирішення даної проблематики, запропоновано усім охочим взяти участь у розробці конкретної пропозиції, яку буде направлено до Міносвіти та Мінмолодьспорту.
 
Останнім пунктом порядку денного, який встигли обговорити у відведений для засідання час – обов’язкова сертифікація легкоатлетичних споруд. Всі погодилися з важливістю якомога швидшого розв’язання даного питання, адже перш за все це є неодмінною умовою офіційної фіксації на національному та міжнародному рівні результатів та рекордів. Також такий документ сприятиме дотримуванню міжнародних стандартів при реконструкції та будівництві нових арен. Було закцентовано увагу на тому, що навіть якщо десь з якихось причин не можливо сертифікувати всю споруду (не відповідає стандартам ширина бігових доріжок, тощо), то можна сертифіковувати окремі сектори.
 
Наступна відеоконференція керівників ФЛАУ та ТФЛА відбудеться 12 травня.
Попередня статтяЗасідання Виконкому ЄА у Києві відтерміновано
Наступна статтяАкадемія Легкої атлетики України: Юрій Шаповалов поговорив з атлетами про їхній персональний маркетинг