Токіо-2020: історична довідка та прев’ю третього дня змагань

969

І знову третя ночі за Києвом. Саме в цю годину в ніч з 31 липня на 1 серпня боротьбу за вихід до олімпійських фіналів розпочнуть українські легкоатлетки на чолі з однією з лідерок збірної, стрибункою у довжину Мариною Бех-Романчук. Проте ті, хто по-справжньому любить спорт, вже, певно, навчилися жити водночас і за українським, і за японським часом. Тож пізня година точно не завадить уболівальникам нехай і на відстані, але підтримати наших спортсменок.

Тож хто саме з українок виступить 1 серпня в Токіо?

Метання молота, жінки

Кваліфікація

Початок змагань (за київським часом): 03:10 – група А (Ірина Новожилова), 04:40 – група В (Ірина Климець)

Кваліфікаційний норматив: 73.50 м або 12 найкращих за результатом

Українки ще жодного разу не вигравали олімпійські медалі з метання молота. На сьогоднішній день найкраще досягнення на Іграх належить Ірині Секачовій. В Афінах-2004 вона посіла восьме місце (70.40 м).

Ірина Климець на чемпіонаті світу-2019 в Досі стала п’ятою і не приховувала амбіцій щодо Ігор у Токіо. На жаль, через операцію атлетка пропускала зимовий сезон, але, повернувшись, спробувала максимально використати можливість і виступити на якомога більшій кількості турнірів, зокрема й міжнародних, щоб через ці змагання набути кращої форми і, як кажуть легкоатлети, розметатися перед Олімпіадою.

В Токіо Климець приїхала з найкращим результатом у сезоні 70.97 м. Чи вдасться їй його поліпшити і продемонструвати те, до чого вони з тренером готувалися, дізнаємося вже скоро. Але в чому точно можна бути впевненими, так це в тому, що результат рівня Олімпіади в Ріо (28-ме місце у кваліфікації) Ірину точно не влаштує і вона докладе максимум зусиль для того, щоб знову виконати в секторі свій відомий уже на весь світ танок.

Для Ірини Новожилової Ігри в Токіо будуть четвертими в кар’єрі. Поки що її найкраще досягнення – 17-те місце в кваліфікації на Олімпіаді в Пекіні-2008. У сезоні-2021 у неї поки що немає результатів за 70 метрів, але й участь вона брала лише  трьох турнірах, при цьому додаючи на кожному з них.

А чи знали ви, що…? Вага жіночого молота – 4 кг, діаметр кулі – 95-110 мм, довжина – близько 1.195 м.

3000 метрів з перешкодами, жінки

Перше коло, забіг 1

Початок змагань (за київським часом): 03:40

Формула виходу до фіналу: 3 перші з кожного забігу й 6 за часом

Дистанція 3000 метрів з перешкодами серед жінок є однією з наймолодших олімпійських дисциплін. Вперше вона ввійшла до програми в Пекіні-2008.

На трьох Олімпіадах, де були представлені 3000 метрів з перешкодами, українкам не вдавалося пробитися до фіналів. У 2008-му Валентина Жудіна (на той момент вона виступала під дівочим прізвищем Горпинич) фінішувала 11-ю у своєму забігу (9:43.95 хв). У Лондоні-2012 крім неї бігла також Світлана Шмідт, проте її результати згодом були анульовані через дискваліфікацію. А в 2016-му Україну представляла Марія Шаталова. В забігу вона показала час 9:30.89 хв, але цього забракло для виходу у фінал.

Власне, ще кілька років тому були неабиякі сподівання на те, що до Олімпійських ігор у Токіо в Україні нарешті з’явиться конкуренція і Марія Шаталова та Наталія Стребкова лиш підштовхуватимуть одна одну до нових особистих рекордів і вдвох змагатимуться на Іграх у Японії. Та Шаталова не виступає, а Стребковій доводиться в гордій самотності долати коло за колом на внутрішніх змаганнях, лиш рахуючи перешкоди та скільки суперниць вона обігнала на коло.

Проте відсутність конкуренції не завадила Стребковій потрапити на Олімпійські ігри. Її наполеглива праця вилилася в ліцензію. І хоч норматив Наталі виконати не вдалося, та за рейтингом вона все ж кваліфікувалася до Токіо-2020.

А чи знали ви, що…? Жінки впродовж дистанції долають 28 перешкод (по чотири на колі); висота перешкод – 76.2 м, мінімальна ширина – 3.94 м. Впродовж дистанції жінки сім разів долають перешкоду, після якої приземляються в яму з водою, довжина й ширина якої дорівнює 3.66 м, а її глибина біля перешкоди – 50 см.

Стрибки в довжину, жінки

Кваліфікація, група А

Початок змагань (за київським часом): 03:50

Кваліфікаційний норматив: 6.75 м або 12 найкращих за результатом

За часів незалежності українські стрибунки в довжину ще жодного разу не вигравали медалі Олімпійських ігор. Найвище місце поки що належить Олені Шеховцовій. В Атланті-1996 вона стала п’ятою, показавши однаковий результат з гречанкою Нікі Ксанту (6.97 м), але поступившись їй за другою кращою спробою.

Для Марини Бех-Романчук Ігри в Токіо будуть другими в кар’єрі. В Ріо українка вийшла до фіналу, проте через три заступи в перших спробах не змогла пробитися до вісімки найсильніших.

З того часу Бех-Романчук дуже змінилася й ще більше виросла як спортсменка. Сьогодні вона по праву вважається однією зі світових лідерок. В Токіо Марина приїхала в статусі чинної чемпіонки Європи в приміщенні та срібної призерки чемпіонату світу. Більше того, на шляху до Японії саме Бех-Романчук виграла заключний передолімпійський етап «Діамантової ліги» в Гейтсхеді. Її найкращий результат нинішнього сезону – 6.79 м. На цю позначку впродовж місяця українка приземлялася тричі.

А чи знали ви, що…? Ширина планки для відштовхування дорівнює 20 см, довжина – 1.22 м, а ширина пластиліну на ній – 10 см; ширина ями з піском – 2.75-3 м.

Трансляцію змагань дивіться на UA:Перший та на Суспільне|Спорт.

Розклад змагань і результати