У 2025-му чемпіонат світу з легкої атлетики відбудеться в Токіо. Проте на відміну від олімпійського 2021-го цього разу стадіон заповнять глядачі. Ажіотаж навколо змагань неймовірний – на сьогоднішній день продано вже понад 400 тисяч квитків.
Для легкоатлетів чемпіонат світу стане найголовнішим турніром року. Країни намагаються забезпечити свої команди найкращими умовами для підготовки. Зокрема, адаптаційним збором перед змаганнями. Такий, незважаючи на всі складнощі, пов’язані з війною, буде й в української команди.
ФЛАУ почала займатися питанням пошуку місця для збору ще восени. Виступати на третій день перебування в тому кліматі й тій країні, де відбуватимуться змагання було б можливим, говорить генеральний секретар ФЛАУ Олексій Касьянов, якби змагання відбувалися в один день. І за умов не такої складної дороги.
«Загалом для адаптації потрібні дев’ять днів, і саме на дев’ятий вона найважча. Потім організм пристосовується, – пояснює Касьянов. – Якщо спортсмен виступає в один день, то практика «третього дня» може спрацювати. Але у нас більшість змагань з кваліфікацією і навіть якщо вона випаде на третій день, то фінал буде в інший. А це вже лотерея.
У випадку української команди питання ще складніше, адже зараз нам доводиться літати з сусідніх країн, тож на дорогу ми витратимо два дні й майже весь цей час атлети будуть без сну й у сидячому положенні. Це складно для всіх, а для стрибунів у висоту й метальників, які досить високі, так взагалі. І наскільки важкою була адаптація після такої дороги, показав чемпіонат світу в приміщенні, який в березні відбувався в Нанкіні».
Керівництву ФЛАУ вдалося знайти місце для збору в 250 км від Олімпійського стадіону в Токіо, біля підніжжя гір, верхівки яких навіть влітку лишаються засніженими. Це сприяє тому, що в Насу-Сіобара температура повітря буде дещо нижчою.
«Якщо в Токіо на початку вересня температура повітря буде 40-45 градусів, то в Насу-Сіобара на п’ять-сім градусів нижчою, що не дасть атлетам виснажити організм ще до початку змагань», – говорить Олексій Касьянов.
Наразі ФЛАУ веде переговори з потенційними спонсорами та партнерами, щоб зменшити навантаження на державний бюджет та максимально зекономити кошти. Проте про це буде сенс говорити після укладання угод.
Наразі ж угоди підписані з містом. У Насу-Сіобара на стадіоні укладене покриття Mondo, як і на Олімпійському стадіоні в Токіо, проте на відміну від основної арени тут був ретопінг, але доріжка все ж досить хороша, говорить Касьянов, який був з візитом у Японії після чемпіонату світу в приміщенні наприкінці березня.
«Майже всі види тренуватимуться на цьому стадіоні, – продовжує він. – Виняток – метання молота. Для них сектор буде трішки далі. Але базуватиметься команда разом.
Для відновлення є сауна й басейн. Також нам обіцяють зробити льодову ванну та привезти дві олімпійські штанги для тренувань.
Важливим є і харчування атлетів. Ми вже зараз розробляємо його план на всі 11 днів тренувального табору. Необхідно, щоб їжа була наповнена всіма необхідними мікроелементами й у атлетів був вибір щодо страв, які їм підходять.
Згідно з сучасними методиками адаптації, в цьому питанні важливо також, приїжджаючи в іншу країну, харчуватися за тим же графіком, що й вдома, тільки за місцевим часом».
Чи буде на цій базі лише українська команда, поки що невідомо.
«Наразі ми очікуємо відповідь від литовців щодо того, чи вони приєднаються до нас, – говорить Касьянов. – Вони дуже нам допомагають і, можливо, зараз ми зможемо бодай трішки допомогти їм. У Литви буде маленька команда й вони теж саме шукали місце для збору. Ми поділилися з ними всією інформацією, надіслали фото й вони вивчають це питання».
Прийом для української команди обіцяє бути теплим. Не лише мер міста Мічітаро Ватанабе, а й місцеві мешканці чекають на атлетів і готові максимально допомагати команді. На нещодавньому Гран-прі Токіо олімпійська чемпіонка й рекордсменка світу зі стрибків у висоту Ярослава Магучіх передала підписаний федерацією договір меру міста Насу-Сіобара.
«В питаннях тренувального табору нам допомагає один з організаторів змагань у Токіо. Від початку у них не стояли в розкладі стрибки у висоту, проте вони були готові його змінити, якщо Ярослава приїде, – розповідає Касьянов. – Її візит ми планували завчасно, разом з менеджером продумували розклад і активності, щоб їй було комфортно. Після змагань Ярослава зустрілася з Мічітаро Ватанабе, він приїхав для цього в Токіо, й вона передала підписану нами угоду.
Це був перший публічний крок в організації тренувального табору. Попереду ще багато роботи, проте ми впевнені, що нам вдасться забезпечити команду хорошими умовами для підготовки й, сподіваємося, 13-21 вересня в Токіо наші атлети почуватимуться якнайкраще й подарують і нам, і собі максимум позитивних емоцій».