Бронзова призерка Олімпійських ігор, чемпіонка світу, триразова чемпіонка Європи… Це лише невеличка частина всіх титулів і нагород, які стрибунка потрійним Ольга Саладуха виграла за свою кар’єру. Її стрибки заворожували легкістю і грацією, її порівнювали з пантерою, що згодом і визначило назву дитячого турніру «Кубок Білої пантери», який у 2024-му Ольга проведе вже втретє.
Та завершивши кар’єру легкоатлетки, Саладуха продовжила опікуватися спортом, працюючи в профільному комітеті парламенту. А з 9 червня також на посаді в.о. президента Федерації легкої атлетики України.
«Вирішивши очолити федерацію, розуміла виклики, які переді мною стояли. Але це той вид спорту, з яким стільки всього пов’язано. Це частинка мого життя. І якщо є змога й можливість допомогти, то варто діяти», – пригадує Ольга Саладуха.
Розуміючи проблематику виду спорту й механізми вирішення проблем, Саладуха вирішила очолити ФЛАУ. Для початку важливо було навести лад у внутрішніх справах, проаналізувати, що федерація мала на той момент, зберігши найкраще та створюючи нове – те, що допоможе вирішити нагальні питання, створити належні умови для функціонування федерації та дієву команду.
«Важливо було також розвивати співпрацю з державними інституціями, приватним бізнесом і міжнародними спортивними організаціями, адже легка атлетика є королевою спорту і має відповідати цьому статусу! Вона допомагає саморозвитку, сприяє оздоровленню нації і відіграє велику роль у формуванні позитивного іміджу держави», – говорить Ольга.
Про те, які найпомітніші зміни в діяльності ФЛАУ відбулися за ці пів року та яке значення легка атлетика відіграє на національному рівні, Ольга Саладуха розповіла читачам сайту ФЛАУ. А також окреслила плани на найближче майбутнє.
Про національне значення легкої атлетики. Ми звикли говорити про масовість легкої атлетики, її значення для формування здорового покоління. Але на сьогодні вона, як і спорт загалом, відіграють надважливе значення також у соціально-психологічній реабілітації ветеранів і постраждалих від війни цивільних. На рівні парламенту вже ухвалений закон щодо ветеранського спорту, де авторами є члени нашого профільного комітету. Розглядається законопроєкт про адаптивний спорт, який має врегулювати багато спірних питань на державному рівні.
Водночас перемоги спортсменів на міжнародних змаганнях є візитівкою держави та складовою її іміджу. Саме легка атлетика на рівні з боротьбою принесли Україні найбільше медалей на літніх Олімпійських іграх за всю історію незалежності країни – по 18.
Все це обумовлює активну співпрацю ФЛАУ з державними інституціями, але не лише. Переконана, що запорукою стратегічного успіху є комунікація на рівні «державні інституції – НОК – міжнародні спортивні організації – бізнес – федерація». І у нас є все для того, щоб розвивати ці напрямки.
Про фінансування діяльності ФЛАУ. Держава бореться за своє існування й багато ресурсів йде на війну з російським агресором. Попри це є можливості підтримувати спорт за базовими потребами на довоєнному рівні. Це й пряме фінансування через міністерство та НОК підготовки й участі легкоатлетів у міжнародних змаганнях на рівні національних збірних, і фінансування частини внутрішніх змагань, й утримання об’єктів інфраструктури та мережі дитячих і професійних шкіл.
Хтось скаже, що державних коштів недостатньо. Але переконана, що з нашого боку було б помилкою розраховувати чи, тим паче, вимагати їх на діяльність федерації. Тому ми пішли шляхом пошуку приватних інвестицій, і нам це вдається.
Коли очолила ФЛАУ, ми провели ревізію і з подивом дізналися про те, що на рахунках на все про все було заледве декілька десятків тисяч гривень. А зараз мова йде про акумуляцію куди суттєвіших ресурсів. Федерація стала на шлях розвитку, залучаючи приватні кошти. До досягнення оптимального стану, звичайно, ще далеко, але ситуація поліпшилася. І потенціал вражає!
Все це можливо завдяки укладанню партнерських домовленостей. Так, завершили підписання контракту з компанією PUMA, яка відтепер є нашим офіційним партнером. Почали співпрацю з Українською спортивною клінікою, в рамках якої спортсменам уже надано послуги на суму понад 400 000 гривень. Активно розвиваємо спонсорську співпрацю з компанією PlantIn, успішним українським стартапом, який спеціалізується на вирощуванні рослин за допомогою мобільного додатку. Укладено домовленості про висвітлення діяльності федерації з популярним спортивним виданням Tribuna.ua.
Але це лише початок. Наразі ведемо переговори з відомим брендом питної води, активно працюємо над залученням грантових програм, міжнародної допомоги та розвитком нових проєктів в рамках співпраці з бізнесом. Все це покращує забезпечення діяльності ФЛАУ.
Про функціонування федерації. Багатьом відомо, що приміщення для офісу ФЛАУ, де він був раніше, було розташоване на околиці міста й потребувало значного ремонту. Воно не було придатним для повноцінної діяльності ФЛАУ.
Сьогодні ж у нас є функціональний офіс, до того ж у центральній частині Києва. Там ми можемо вести належну діяльність, проводити переговори та наради з партнерами, зустрічати іноземні делегації, журналістів, влаштовувати тематичні заходи.
Покращилася кадрова політика та командна робота. Якщо пів року тому на ставці працювали три людини, то зараз це уже 13 кваліфікованих фахівців за різними напрямками.
Також залучили фахівців з маркетингу, з якими розробили партнерську програму ФЛАУ. Це дає змогу вести переговори з потенційними спонсорами і, як бачимо, вже маємо перші результати.
Задля уникнення подвійних трактувань буде оновлено Статут ФЛАУ. Над новою редакцією працювала робоча, були обговорення на засіданнях Виконкому та Ради й 9 грудня її буде винесено на голосування Конференції ФЛАУ.
Активно розвиваємо соціальні мережі, де кількість підписників зросла більше, ніж удвічі. Продовжуємо співпрацю з українськими та іноземними медіа.
Про професійних спортсменів, дітей і ветеранів. Ми активно залучаємо у промоцію легкої атлетики наших видатних спортсменів, адже вони є кумирами для дітей. Свого часу я теж вирішила зайнятися спортом, спостерігаючи за успіхами українських зірок.
Підтримка дитячого спорту – це наш пріоритет. Обговорюється низка змагань за сприяння, зокрема й фінансового, з боку ФЛАУ. Так, у 2024-му запланований великий турнір за програмою «Дитяча легка атлетика» з фіналом у мальовничому Кам’янці-Подільську. Також маємо намір провести нові змагання з двоборства та чотириборства.
Налагоджуємо співпрацю з ветеранськими організаціями й колективами. А саме, допомагаємо формувати узгоджений календар змагань і вивчаємо, де й чим можемо бути корисними. Для сприяння вирішенню цих та інших питань, зокрема, була створена робоча група. Важливо, що такий діалог розпочався, адже популяризація здорового способу життя серед українців є нашою метою, незалежно від їхньої вікової категорії.
Також працюємо над системою спортивних клубів, вивчаємо досвід країн, в яких вона запроваджена й успішно працює. Нашою метою, як і говорила раніше, є залучення до спорту якомога більшої кількості дітей, а також підвищення конкуренції, додаткові змагання… Насправді, це має стати новим поштовхом до розвитку спорту. І є міста, які вже готові до цього.
Про спортивну інфраструктуру. Спортивна інфраструктура потребувала розвитку ще до війни. Ми нарешті почали бачити позитивні зрушення, але росіяни знищили або суттєво пошкодили 352 спортивних об’єкти, серед яких і легкоатлетичні. Лише на моїй рідній Донеччині окупанти стерли з лиця землі або пошкодили 66 спорткомплексів, стадіонів, басейнів і льодових арен.
Зараз з колегами з ФЛАУ активно відвідуємо регіони України: комунікуємо з місцевими органами влади й органами самоврядування, радимося з легкоатлетичною спільнотою на місцях. Прагнемо оптимально використовувати ті можливості для тренувань і змагань, які в нас залишаються. При цьому є низка об’єктів, де могла б розвиватися легка атлетика, але в силу різних обставин цього не відбувається.
Але є і позитивні приклади, коли керівники спортивних арен і представники бізнесу знаходять спільну мову й успішно співпрацюють. На сьогодні є кілька обнадійливих домовленостей, але про них воліла б розповісти, коли вже будуть перші результати.
Виключно за рахунок державного бюджету спорт не може існувати. Необхідно шукати й залучати приватні кошти. Але що може зробити держава, так це встановити чіткі правила, які стимулюють меценатство в спорті. Уже запрацював відповідний рамковий закон, який визначає це поняття й базові правила гри. Але необхідно ухвалити законопроєкт, який врегульовує пільги для меценатів на рівні митного та податково кодексів. Цей документ зареєстрований у парламенті, й разом з колегами будемо прискорювати його розгляд.
Про міжнародну співпрацю. Досягнути масштабних результатів неможливо без позитивного моделювання майбутнього. Тому вже зараз працюємо над можливістю проведенням в Україні чемпіонату Європи з бігу по шосе в 2027 чи 2029 році. Також в планах отримати дозвіл на проведення чемпіонату Європи U18 з легкої атлетики.
Активно співпрацюємо з міжнародними організаціями. Президент Cвітової легкої атлетики Себастьян Кое підтвердив візит на літній чемпіонат України наступного року. Очікуємо також візит представників Європейської легкої атлетики.
Наразі в Монако триває засідання Ради Світової легкої атлетики, в якому бере участь віцепрезидентка ФЛАУ Наталія Добринська. В серпні її було обрано до складу Ради. А зовсім нещодавно до Комісії розвитку ввійшла Анна Рижикова, яка також є членом Комісії атлетів Світової легкої атлетики.
Світова і Європейська легка атлетика з перших днів повномасштабного вторгнення росії в Україну висловили солідарність з нами. Вони створили фонд, з якого фінансувалася підготовка й участь команди в змаганнях, подарували 35 жердин і стрибкові ями, які незабаром мають надійти в Україну.
ФЛАУ підтримує комунікацію і з Асоціацією Балканських легкоатлетичних федерацій, від якої нещодавно отримала нагороду за співпрацю.
Всі ці організації визначають або впливають на розвито легкої атлетики в світі, й це ті майданчики, на яких Україна також доносить і відстоює свою позицію.
Важливими були й залишаються питання чистого спорту, й у цьому контексті варто відзначити підписання угоди про співпрацю з Національним антидопінговим центром (НАДЦ). Ми робимо все від нас залежне, аби ФЛАУ й український спорт рухалися шляхом, на якому діють правила чесної гри. Нарешті запрацювало відповідне антидопінгове законодавство й ми повноцінно вливаємося в міжнародні антидопінгові структури.
Про освітні та навчальні проекти. Актуальним є напрямок освітнього розвитку атлетів, тренерів, спортивних лікарів та інших членів федерації. Заходи, які відбуваються на національному й міжнародному рівнях, дозволяють обмінятися досвідом, познайомитися з передовими підходами до конкретних завдань. Ми запланували низку семінарів з різних напрямків. Один з них, вебінар на тему «Базові принципи харчування в професійному спорті», вже відбувся 9 листопада.
Про протидію російській агресії. Завдяки позиції Світової та Європейської легкої атлетки й нашій з ними взаємодії та активній діяльності тримаємо легку атлетику чистою від агресорів. У міжнародних змаганнях росіяни й білоруси не беруть участі навіть у статусі нейтральних спортсменів.
Безмежно вдячна всім, хто стримує російський реванш у легкоатлетичному спорті, – функціонерам, спортсменам, журналістам, вболівальникам, міжнародним інституціям. Наші атлети виступають послами України на міжнародному рівні: вони дають інтерв’ю, за нагоди спілкуються з колегами, з керівниками міжнародних спортивних організацій найвищого рівня, символікою підкреслюють свою патріотичну позицію. Нещодавно Анна Рижикова ґрунтовно опонувала керівництву МОК під час обговорення питання допуску до змагань росіян і білорусів.
Діяльність у цьому напрямку ведеться також з боку профільного парламентського комітету. Я очолюю спеціальну робочу групу з протидії агресії рф у сфері спорту й перебуваю у тісній співпраці з державними органами, спортивною спільнотою, журналістами. Було розроблено Постанову ВР, за яку проголосували понад 300 депутатів. Вона стосується запровадження українських персональних санкції щодо росіян та білорусів. Списки постійно розширюються. Також народні депутати зробили відповідні звернення до інших держав.
У той час, коли наші спортсмени гинуть на фронті та втрачають здоров’я, зазнають травм і ушкоджень в тилу; в час, коли руйнуються стадіони, комплекси й спортмайданчики, коли зірвано нормальний тренувальний процес, ми не хочемо бачити жодного представника країн-агресорів на змаганнях. Це принципова позиція, від якої не відступимо!
Про Програму розвитку ФЛАУ. Усі ключові завдання федерації відображені в Програмі розвитку легкої атлетики на 2024-2028 роки, робочу групу по підготовці якої я очолюю.
Робота над цією програмою тривала майже рік, а до її створення долучилася велика кількість професіоналів. Під час Конференції у червні я декларувала серед іншого й те, що вона буде завершена й втілена в життя. І нам це вдалося!
Програму надали на розгляд Раді ФЛАУ й територіальним федераціям. Як уже відзначали багато колег, вона є історичним документом у діяльності ФЛАУ – ми матимемо дорожню карту нашої діяльності з усіх ключових аспектів. Затвердження заплановане на Конференції 9 грудня.
Я завжди відкрита до чесного, відвертого й, що не менш важливо, конструктивного діалогу з усіма, хто зацікавлений в розвитку легкої атлетики. Якщо проблеми є, їх потрібно вирішувати. Ми всі маємо бути зацікавлені в тому, щоб зростати, досягати нових успіхів. Ми неодноразово були в авангарді позитивних спортивних змін і маємо не лише утримувати, а й зміцнювати ці позиції.