Інновації ФЛАУ

16
Днями у приміщенні офісу Федерації легкої атлетики України за участю керівництва ФЛАУ та тренерського штабу національної збірної відбулася велика нарада. Головними темами для обговорення були два важливих питання: робота, пов’язана з підвищенням кваліфікації вітчизняних тренерів, та персоналізація розподілу коштів для підготовки спортсменів.
 
Підвищення кваліфікації тренерів
 
– Щодо підвищення кваліфікації тренерів, то наразі є два процеси, які доповнюють один одного, але відрізняються швидкістю реалізації, – розповідає президент ФЛАУ Ігор Гоцул. – Перший – масштабна робота ФЛАУ у напрямку, щоб повністю перебрати на себе процес, який сьогодні контролює виключно Міністерство молоді та спорту. Зараз тренери раз на п’ять років повинні обов’язково проходити курси з підвищення кваліфікації: приїхати на семінар, за його підсумками отримати сертифікат, і лише тоді тренер може претендувати на категорію, що, відповідно, впливає на зарплату. Ця система нас не задовольняє. Вона достатньо формальна, у більшості випадків не дає результатів, тобто вагомого приросту знань. Також вона достатньо коштовна для самих тренерів, адже вони змушені витрачати чималі кошти на проживання впродовж двох тижнів у Києві під час прослуховування курсів. Та й врешті решт вона не відповідає сучасним тенденціям. Їздити на семінари до Києва, коли люди слухають лекції Гарварду за допомогою вебінарів та інших комп’ютерних технологій, це – архаїзм.
 
Тому оновлені тренерський штаб та комплексна наукова група зараз активно працюють над розробленням сучасної системи підвищення кваліфікації – з чого вона має складатися, які методи використовувати щоб була сучасною, відповідала сьогоднішнім вимогам, була мобільною, ефективною і  не обтяжливою. У найближчі декілька місяців у нас має з’явитися концепт, з яким ми виходитимемо на Міністерство і відстоювати свою позицію. Сподіваюся її невдовзі запустити.
 
Однак, це довгострокова програма, швидко вона не запрацює. А чекати ми її довго не можемо, оскільки в сьогоднішніх реаліях інформація отримує особливу цінність. І якщо ми хочемо бути успішним видом спорту, ми маємо активно працювати над тим, щоб тренери володіли сучасними знаннями, досвідом, були в курсі останніх новацій. Причому, не лише тренери, які працюють зі збірною, а в першу чергу тренери на місцях, через яких проходять тисячі дітей. І наше завдання цих наставників озброїти знаннями, щоб всі таланти, з якими вони працюють, були збережені, примножені, і успішно дійшли до збірної України.
 
Тому, не очікуючи довгострокової програми, ми домовилися буквально в найближчим часом розпочати другий напрямок нашої роботи, пов’язаної з підвищенням кваліфікації тренерів на місцях. Зараз ми визначаємо групу лекторів – в першу чергу це будуть тренери високої кваліфікації, які мають значний досвід і готові ним поділитися. Вони підготують свої презентації і потім будуть їздити з ними по всім областям.
 
Паралельно з цим кожні два тижні на сайті ФЛАУ з’являтимуться методичні матеріали для тренерів. Ми вважаємо, що така системна робота принаймні впродовж 2-3 років може вивести легку атлетику України на якісно інший рівень.
 
Розподіл коштів
 
Також під час зустрічі ми велику увагу приділили обговоренню питання персоналізації розподілу коштів. Відтепер у наших атлетів є вибір – поїхати на централізовані збори, або використовувати самостійно кошти, які виділені на його підготовку. Атлети мають розуміння щодо точної суми, і можуть нею самостійно розпоряджатися.
 
Минулого року ми експериментували з підходами, пробували різні системи роботи, і остаточно прийняли рішення, яке найближчим часом має бути реалізоване. Виконкомом затверджена оновлена формула розподілу коштів. Відповідно з нею тренерський штаб найближчими днями проведе розподіл коштів. Також зазначу, що в нормативні базі є пункт – 25 відсотків від усієї суми розподіляється тренерською радою на свій розсуд, тобто між спортсменами, які не були успішними в попередньому році, але в яких ми віримо. Наприклад, тут ми можемо говорити про Богдана Бондаренка, Андрія Проценка – спортсменів, які не набрали достатньо очок в цій системі, але яким ми довіряємо і впевнені, що вони цього сезону скажуть своє вагоме слово. Також ця частка буде спрямована на підтримку спортсменів, які повертаються в спорт після перерв, пов’язаних з травмами чи народженням дитини. Наприклад, зараз повертаються Наталія Пигида і Ганна Рижикова. Спортсменів такого рівня ми також маємо підтримати.
 
Всі суми – і розподілені за формулою, і які будуть додатково розподілені тренерським штабом, – будуть оприлюднені і доведені до спортсменів та тренерів. Це буде абсолютно прозорий, відкритий процес. І у всіх без винятку атлетів, починаючи з цього року, буде можливість чи поїхати на централізовані збори, які будуть запропоновані головними тренерами, або самостійно скористатися цими коштами і побудувати свою програму підготовки окремо від основної збірної. Зараз допрацьовується механізм реалізації цього варіанту, і він також буде доведений до спортсменів. Зрозуміло, що будуть встановлені певні обмеження, адже це – бюджетні кошти, і вони повинні контролюватися. Спортсмен в певні строки має повідомити про своє бажання готуватися самостійно, оскільки підготовка зборів завжди вимагає часу. Також до спортсменів будуть доведені нормативні документи, пов’язані з існуючими обмеженнями по використанню коштів – наприклад, ліміти на проживання, харчування, фармакологічне забезпечення тощо.
 
У кожної свободи є зворотній бік – відповідальність. Спортсмен бере на себе відповідальність разом з тренером та менеджером не лише щодо своєї підготовки, але й щодо ефективного та правильного використання коштів. Але в будь якому випадку у спортсмена такий вибір буде. Ми таким чином відходимо від, як я для себе це називаю, «кріпосного права у спорті», коли ми зобов’язуємо спортсменів та тренерів, якщо вони хочуть отримати державну підтримку, готуватися лише в умовах централізованих зборів. Це дуже серйозний крок стосовно лібералізації наших стосунків, надання більших самостійності, відповідальності, прав спортсменам та їхнім тренерам. Окрім цього, таке рішення буде усіляко запобігати корупційним проявам.