Прорив Закарпаття

32
На чемпіонат України з кросу, який 30-31 жовтня приймає Ужгород прибуло чимало гостей. Спортсмени з усієї країни випробовують нову трасу, фахівці діляться досвідом, в тому числі з проведення подібних змагань. Відвідав їх і президент Легкої атлетики України Ігор Гоцул. В нього під час цього візиту відбулася низка зустрічей, результатами яких він поділився з прес-службою ФЛАУ.
 
– Ще у Львові, де у мене була проміжна зупинка по дорозі до Ужгорода, я зустрівся з організаторами Всеукраїнських змагань з метань «Чотири оберти Сюча». Вони відбудуться невдовзі в Мукачево і будуть присвячені пам’яті видатного тренера Євгена Васильовича Сюча. Ми говорили про шляхи розвитку цього турніру, про медіа та маркетингову складову, про відновлення спортивної інфраструктури, яка має відношення до цих змагань. І домовилися, що надалі будемо проводити консультації з керівництвом Мукачево, щоб вивести ці змагання на якісно інший рівень – зробити повноцінним та видовищним міжнародним стартом.
 
В Ужгороді я багато часу спілкувався з очільниками ФЛА Закарпатської області. За останній час в регіоні з’явилося багато нових спортивних об’єктів, і тепер наші взаємовідносини виходять на новий рівень. ФЛАУ зацікавлена, щоб тут не лише проводилися національні змагання, але й щоб арени були постійно завантажені. Наприклад, декілька днів тому Виконавчий комітет ФЛАУ прийняв рішення про передачу в Ужгород частини обладнання, яке закуповується для збірної України і для проведення національних змагань. Серед іншого там ями для стрибків у висоту і з жердиною. Ми зацікавлені, щоб в Ужгороді з’явилися тренери, які будуть розвивати ці види. Стадіон, який зараз з’явився у місті, – гарного рівня, сертифікований. Але для проведення національних чемпіонатів і міжнародних змагань йому не вистачає розминочної арени та сектору для метань. І ми якраз обговорювали з нашими закарпатськими колегами шляхи розв’язання даного питання і нашу взаємодію в цьому напрямку.
 
 
З’явилися на Закарпатті й інші спортивні об’єкти. Нещодавно введено в експлуатацію стадіон в Хусті. Але щоб ми могли його повноцінно використовувати, він має бути сертифікований. Ми також обговорили питання, як цього досягти. Декілька місяців тому ми вели перемовини з керівництвом Мукачево щодо реконструкції місцевого стадіону і облаштування там повноцінного стадіону з вісьмома доріжками. За інформацією наших закарпатських колег, місто вже почало виконувати ці домовленості. Зокрема, відбувається ремонт приміщення, в якому розташована спортшкола, її залів. І як наступний етап заплановано безпосередньо реконструкцію стадіону. Ми будемо намагатися максимально впливати на ці процеси, щоб реконструкція проходила швидше і відповідно до стандартів, встановлених в легкій атлетиці.
 
Також ми зацікавлені, щоб в Закарпатті з’явилася база на середньогір’ї. Це завдання обговорювалося з попереднім керівництвом області, і найближчим часом спільними зусиллями намагатимемося обговорити його тепер вже з новопризначеним керівництвом Закарпаття. І продовжимо наші пошуки і зусилля, щоб здійснити цей задум.
 
Дуже гарні враження склала траса, на якій відбувається чемпіонат України з кросу. Вона дійсно гарного європейського рівня, знаходиться в зручному місці. Наша пропозиція зводилася до того, аби зберегти її, використовувати для тренувального процесу та проведення інших змагань. Наші колеги з цим погодилися, і ми домовилися виходити з такою ініціативою на міську владу. Більш того, під час чемпіонату я мав зустріч з міським головою, і ми отримали попередню згоду, що це місце буде формалізоване як спортивний об’єкт і передане в управління обласній федерації для подальшого використання за призначенням.
 
Всі ці об’єкти – наявні і заплановані – відкривають перед Закарпаттям достатньо гарні перспективи щодо проведення зборів та змагань. Як регіональних, так національних і навіть міжнародних. І окремим предметом наших бесід були плани щодо цих змагань – загальні підходи, побудова стратегії, яка може бути реалізована впродовж наступних декількох років. Ми в загальних рисах її обговорили, далі продовжимо діалог, і після затвердження представимо її громадськості.
 
Щодо безпосередньо чемпіонату України з кросу, то наші закарпатські колеги його дуже гарно організували, і у нас був привід подякувати їм за ці зусилля. Я дуже добре знаю на власному досвіді, що таке організація змагань з кросу, на скільки це складна і невдячна робота. Але господарі чемпіонату блискуче з нею впоралися, що відзначили і ми, і спортсмени, і наставники.
 
 
Підсумовуючи цю тему можна зазначити, що після такого колосального прориву щодо організації змагань з кросу, і взагалі організації змагань в Україні, який свого часу розпочався з Кропивницького, зараз ми маємо дуже яскраве явище. Чемпіонат України проводиться на сучасній європейській трасі, орієнтованій на глядача! Місце проведення дуже відповідає цим вимогам – траса гарно проглядається, все організовано таким чином, щоб вболівальникам було зручно спостерігати за змаганнями. Тому чемпіонат України сміливо можна називати успішним, і у нас є гарні перспективи далі використовувати цю трасу, і думати про проведення там наступних стартів, в тому числі і міжнародних.
 
Традиційно ми, разом з віцепрезидентом ФЛАУ Іваном Гешком та головним тренером збірної України з видів витривалості Сергієм Романчуком спілкувалися під час чемпіонату представниками наших територіальних ФЛА. Тем було багато. Зокрема, принципи формування збірної команди. Ми з задоволенням сприйняли інформацію, що тренерам та спортсменам подобається підхід, який використовується впродовж останніх декількох років, – формування максимально великих команд, щоб дати можливість отримати досвід більшості наших провідних легкоатлетів ще в юному віці. Цей досвід загалом є успішним, але на жаль це ми не можемо поки що сказати про крос. За останні декілька років ми втратили більшість традицій в цій дисципліні. І тому у нас була достатньо серйозна розмова щодо ставлення до кросу, мотивації спортсменів та тренерів, підходів до формування команди. Експеримент щодо підходу до формування команди був предметом серйозної професійної розмови з зацікавленими тренерами, представниками ТФЛА, і, сподіваємося, найближчим часом ми побачимо результат.
 
Також ми обговорили низку питань, пов’язаних з життям наших ТФЛА – норми харчування, система стосунків всередині федерацій. Зрозуміло, ми будемо намагатися допомагати, підключатися, де це можливо. Але важливо також, щоб наші колеги на місцях розуміли, і це було предметом нашої серйозної розмови, що дуже багато залежить від них самих – кого вони оберуть президентом своєї ТФЛА, в її керівні органи, яку стратегію розвитку приймуть, як вибудують відносини з владою, зі ЗМІ.
 
 
За підсумками всіх цих зустрічей ми домовилися, що скоріш за все ще цього року я здійсню ще один візит на Закарпаття. Ми відвідаємо всі вищезазначені об’єкти, будемо зустрічатися з керівниками всіх міст, де вони розташовані. І будемо прагнути якомога швидше рухатися вперед до реалізації зазначених планів.