Фантастичні рекорди: світовий від Гудаф Цегай та європейський від Якоба Інгебрігтцена

787
Photo Lievin 2020 © Jean-Pierre Durand for IAAF

Черговий етап Золотої Серії World Indoor Tour на турнірі Elite en Salle de Val D’Oise у Льєвіні відзначився низкою видатних результатів.

Чинна бронзова призерка чемпіонату світу Гудаф Цегай перевершила світовий рекорд у приміщенні на жіночій дистанції 1500 метрів більше, аніж на дві секунди, зупинивши секундомір на фантастичній позначці 3:53.09. При цьому зі свого особистого досягнення в манежах 24-річна ефіопка «зрізала» рівно 7 секунд! Нагадаємо, що попередній світовий рекорд у цій дисципліні 3:55.17 належав також ефіопській зірці Гензебе Дібабі і був встановлений 1 лютого 2014 року.

До речі, Цегай має чималий досвід встановлення світових рекордів саме у приміщеннях, хоча і в молодших вікових категоріях. 6 лютого 2014 року в Стокгольмі тоді ще мало кому знайома дівчинка встановила найвище світове досягнення у юнацькій віковій категорії 4:08.47, а двома роками пізніше в Глазго Гудаф довела світовий рекорд серед юніорів до позначки 4:01.81.

Та повернемося до забігу у Льєвіні, де контрольні показники Цегай були приголомшливими. Пейсмейкер задала темп 58.97 та 2:05.94 на позначках відповідно у 400 і 800 метрів. А далі ефіопка залишилася наодинці з собою та секундоміром, оскільки при подоланні першого кілометра за 2:37.36, змогла відірватися від найближчої переслідувачки вже на 4 секунди. У підсумку срібна призерка змагань у Льєвіні відстала від переможниці приблизно на 30 метрів, і це при тому що нею була неодноразова чемпіонка Європи в приміщеннях Лаура Мюїр. При цьому результат шотландської середньовички 3:59.58 – це не лише особистий рекорд, а й національний рекорд Великої Британії в приміщеннях.

Біг майже наодинці, але вже на останніх колах дистанції був характерним і для чоловічої «півторашки», яку неодноразовий чемпіон нашого континенту Якоб Інгебрігтцен подолав з новим рекордом Європи в приміщеннях 3:31.80. Попередній же – 3:33.32 – належав іспанцеві Андресу Мануелю Діазу і протримався майже 22 роки. Щодо сьогоднішнього переможного результату Інгебрігтцена, то він став не лише найкращим нинішнього сезону в світі та новим рекордом змагань, а й дозволив 21-річному норвезькому атлетові переміститися одразу на п‘яту позицію чоловічого бігу на 1500 метрів за всю історію світової легкої атлетики в манежах. До того ж сам світовий рекорд – 3:31.04 – здається, вже на відстані витягнутої руки від скандинавського середньовика, оскільки стартом у Льєвіні Якоб лише відкрив свій зимовий сезон 2021 року.

Близьким до особистого рекорду в приміщеннях був і поляк Марцин Лєвандовскі, котрий фінішував другим зі своїм найкращим показником поточного сезону 3:36.83.

Ще два світові рекорди тріщали у Льєвіні по усіх швах, але таки втрималися. 20-річному Гетнету Вейлу, котрий на чемпіонаті світу в Досі 2019 року посів четверте місце у стипль-чезі, не вистачило лише 8 сотих секунди для побиття 23-річного світового рекорду в приміщенні з бігу на 3000метрів серед чоловіків. Однак, час переможця 7:24.98 відтепер є національним рекордом Ефіопії. Ще три співвітчизники Вейла встановили тут особисті досягнення, розмінявши при цьому рубіж у 7:30хв. При цьому, востаннє чоловічі 3000м в манежі швидше семи з половиною хвилин атлети долали 9 років тому!

Вражаючу форму продемонстрував і чинний чемпіон світу з бігу на 110 метрів з бар’єрами Ґрант Голловей. 23-річний американець виграв у Льєвіні бар’єрну 60-метрівку з результатом 7.32сек, що є найкращим результатом сезону в світі, національним рекордом США та новим рекордом турніру. За всю історію світової легкої атлетики швидше цю дистанцію долав лише чинний рекордсмен світу британець Колін Джексон – 7.30сек.

А ось жіночий фінал на 60 метрів з бар’єрами додав чимало роботи електронній системі фотофінішу. Більше трьох хвилин знадобилося організаторам змагань, аби нарешті назвати переможницю. Нею стала нідерландка Надін Віссер. Але й вона, й обидві призерки Крістіна Клємонс зі США та фінка Нооралотта Незірі у підсумку показали однаковий час 7.91сек.

На доріжках та в секторах Льєвіна було оновлено ще три найкращі результати сезону в світі:

  • Кубинець Хуан Мігель Ечеваррія в секторі для стрибків у довжину приземлився на позначці 8м25см, тоді як срібний призер змагань грек Мілтіадіс Тентоглу очолив європейський топ-лист з показником 8.21м.
  • Ефіопка Лемлем Хайлу фінішувала на дистанції 3000м серед жінок з результатом 8:32.55, поновивши при цьому 22-річний рекорд змагань, що належав румунці Габріелі Сабо. У нідерландки Сіфан Хассан – 8:33.62 і найкращий показник 2021 року серед європейок.
  • На дистанції 2000м з перешкодами серед жінок встановлено і найвище світове досягнення для змагань в приміщеннях. Тепер воно належить представниці Бахрейну Уінфред Яві – 5:45.09.

Новоспечений рекордсмен світу в приміщенні з потрійного стрибка Х’юдж Фабріс Занго виконав лише одну вдалу спробу, але виграв турнір з результатом 17.82м.

Арман Дюплантіс, подолавши 5.86м, відмовився продовжувати змагання через дискомфорт у задній поверхні стегна. Однак цього результату вистачило шведові для перемоги. З таким самим показником на другій позиції опинився американець Кріс Нілсон, а олімпійський чемпіон Рено Лавіллені задовольнився третьою позицією і вдалим стрибком на 5.80м.

Жіночий стрибок з жердиною закінчився перемогою британки Голлі Бредшоу, котра подолала планку на позначці 4.73м, залишивши другу та третю позиції відповідно для Олімпійської чемпіонки Катеріни Стефаніді з Греції та білоруски Ірини Жук. В активі обох атлеток вдала спроба на 4.63м.

Представники Великої Британії домінували і в обох фіналах А на 800-метрівках. Серед чоловіків перемогу виборов Елліот Джайлз – 1:45.49, а серед жінок Джемма Рікі – 2:00.64. Для обох це найкращі результати нинішнього сезону.

Італієць Ламон Якобз повторив особистий рекорд на чоловічій 60-метрівці 6.54сек, а американка Джав’єн Олівер пронеслася жіночим фіналом за 7.10сек.

Попередня статтяТетяна Мельник: «Хоч виступати на чемпіонаті України й не зможу, але подумки бігтиму разом з усіма»
Наступна статтяТетяна Петлюк: «Коли дивилася виступ Жульжик, мурашки бігали по шкірі»