Матей Тот розпрощався з улюбленим стартом та злива олімпійських нормативів у Дудінцях

847
Фото MILAN ĎUROCH для SAZ

Ювілейна, сорокова за ліком Дудінська П’ятдесятка – спеціалізований міжнародний турнір зі спортивної ходьби, яка має статус змагань EA Permit та сертифіковану трасу, –  також відбувалася у суботу, 20 березня, паралельно із зимовим чемпіонатом України у Луцьку. Цього разу, через всесвітню пандемію та брак змагань, традиційний старт у Словаччині зібрав більше 150 учасників із 35-ти країн світу.

Господар змагань, Олімпійський чемпіон Ріо де Жанейро зі спортивної ходьби на 50км Матей Тот взяв участь у цих змаганнях уже 23-ій раз. Минулого року Дудінська П’ятдесятка, яка традиційно проводиться саме навесні, була перенесена на жовтень. Матей Тот цим скористався сповна. Восени, здобувши впевнену перемогу в Дудінцях та пройшовши дистанцію за 3:41:15, словак виконав такий бажаний олімпійський норматив. І ось зараз, вже у межах індивідуальної підготовки до Токіо, Тот вийшов на старт 20км, аби віддячити всім своїм вболівальникам та офіційно попрощатися з улюбленими змаганнями. 38-річний вихованець бансько-бистрицької Дукли вже оголосив, що Олімпійськими Іграми він завершить свою кар’єру, яка на міжнародному рівні тривала більше двох десятків років. Особистий рекорд на 20км – 1:19:48 – Тот встановив саме у Дудінцях сім років тому й майже 4 роки взагалі не виступав на цій дистанції. Олімпійський чемпіон поставив на цей старт досить скромну ціль, – показати час, кращий, аніж на останній «двадцятці», пройденій ним у квітні 2017 року, тобто 1:24:38. Із завданням Тот впорався навіть з перевищенням, хоча і фінішував дев’ятим, але з результатом 1:22:14.

А ось переможець змагань на чоловічій 20-кілометровій дистанції Андреас Олівас зміг скинути зі свого особистого рекорду більше двох з половиною хвилин. 22-річний мексиканець переміг з часом 1:19:54. Його співвітчизник Ноел Алі Хама фінішував другим за 1:20:23 (також РВ), залишивши третю сходинку п’єдесталу для 28-річного чемпіона світу 2017 року з Колумбії Ейдера Аревало 1:20:24.

Відзначимо і чималий прогрес 20-річного гватемальця Хосе Едуарда Ортіза Флореза з його четвертим місцем і показником 1:20:43. З олімпійськими нормативами закінчили дистанцію ще й Маріус Жіукас з Литви 1:20:58 та південно-африканець Вейн Снаймен 1:20:59.

Цікаво, що результат чемпіона України Едуарда Забуженка 1:23:14 розмістився б у фінальних протоколах дудінського старту на 14-ій стрічці.

А ось на дистанції 20км серед жінок наша чемпіонка Ганна Шевчук зі своїм переможним часом з Луцька 1:29:09, фінішувала б у Дудінцях першою. А так три чільні місця посіли представниці Мексики: Валерія Мартінез 1:29:11, Аріадна Родарте 1:29:33 та Алегна Гонзалез Муноз 1:30:08. З олімпійськими нормативами у кишені фінішували також гватемалка Майла Перез 1:30:27 та чешка Тереза Дюрдякова 1:30:52.

***

Photo LOC

На дистанції 50км серед чоловіків 7 перших атлетів на фініші виконали олімпійські нормативи. Досить впевнену перемогу в цій дисципліні здобув Баррондо Гарсіа Бернандо. 27-річний представник Гватемали зупинив секундомір на позначці особистого рекорду 3:47:01. Його співвітчизник Луїс Анхель Санчез, фінішувавши третім, також покращив своє досягнення до 3:48:56. Тим часом срібний призер турніру 28-річний Артур Маштяніца встановив не лише власний, а й національний рекорд Литви – 3:48:24.

Багаторазовий фіналіст чемпіонатів світу та Олімпійських Ігор Гораціо Нава завершив дистанцію четвертим за 3:49:20. Два місяці тому мексиканцю виповнилося 39 років! А ось п’ятий на фініші Давід Томала із Польщі взагалі дебютував на п’ятдесятці в Дудінцях у віці 31-ого року. Нагорода за впертість – олімпійський норматив 3:49:23. Колумбійські ходаки Дієго Пінзон та Хорхе Руіз посіли шосте та сьоме місця з результатами 3:49:46 та 3:49:48 відповідно.

Слід відзначити і національний рекорд Великої Британії у виконанні Домініка Кінга, який фінішував десятим за 3:51:13, а також рекорд Африки від представника ПАР Марка Манделла, хоча його 3:53:09 вистачило лише для 13-ого місця.

Лідером світового сезону на дистанції 50км спортивною ходьбою серед чоловіків залишається чинний чемпіон Європи українець Мар’ян Закальницький, котрий 6 березня переміг на чемпіонаті Туреччини з часом 3:46:28.

***

На дистанції 10км серед юніорів перемогу здобув представник Мексики Крістіан Хуарез Лопез із результатом 42:21. Цікаво, що сьогоднішній чемпіон України у віковій категорії U20 Тарас Корецький, котрий переміг у Луцьку з часом 43:28, міг би посісти у Дудінцях друге місце.

Так само, як і Валерія Шоломіцька, котра виграла нашу юніорську першість з національним рекордом України у віковій категорії U18 – 46:09. Вихованка волинської спортивної ходьби поступилася б у Дудінцях лише Елішці Мартінковій. 19-річна чешка на змаганнях у Словаччині покращила особистий рекорд більше, аніж на три з половиною хвилини, фінішувавши за 45:52.

***

Цікаво порівняти результати з Луцька та з Дудінець і на дистанції 35км. Приміром, чемпіонка України Тамара Гаврилюк була беззаперечно швидшою за переможницю міжнародного турніру в Словаччині. В той час, як вихованка тренерів Чернових зафіксувала у Луцьку 2:57:26, чешка Штепанка Поглова-Кучерова була найшвидшою у Дудінцях з результатом 3:13:43. Та у змаганнях чоловіків наш національний чемпіонат виявився кращим. 2:36:21 у виконанні Антона Радька проти 2:36:29 від ірландця Алекса Райта на словацькому старті.