Рекорди, норматив і непередбачувані розв’язки зимового чемпіонату України зі спортивної ходьби

1103
Фото (с)Катерина Рудюк

20 березня в Луцьку, на проспекті Волі, відбувся зимовий чемпіонат України зі спортивної ходьби. На трасі було все: й олімпійський норматив, і національні рекорди, і справжні спортивні драми та емоції, які супроводжували змагання.

13 березня траса в Луцьку отримала міжнародний сертифікат. Чемпіонат України крім національних суддів обслуговували троє міжнародних. Ці дві умови є необхідними для того, щоб олімпійські нормативи за умови їхнього виконання були офіційно зафіксовані.

Однією з тих, хто боровся не лише за якомога вище місце на чемпіонаті України, а й за олімпійський норматив, була Ганна Шевчук. Ще минулої осені старший тренер збірної зі спортивної ходьби Денис Тобіас говорив про те, що Ганна перебуває у чудовій формі і ті тренування, які вона проводить, та результати, які на них показує, свідчать про те, що вона має всі шанси поповнити компанію українок, які боротимуться за місце в олімпійській команді.

Нагадаємо, що до зимового чемпіонату України нормативи були в п’яти українок: Марії Сахарук (1:28:47), Олени Собчук (1:29:12), Людмили Оляновської (1:29:13), Інни Кашиної (1:29:30) і Надії Боровської (1:29:57). Всі вони, крім Інни Кашиної, яка відновлюється після народження доньки й планує повернутися до змагань на літньому чемпіонаті України, стартували в Луцьку.

Оляновська, Собчук, Сахарук, Боровська й Шевчук тривалий час трималися тісною групою, але поступово вона почала розриватися. Марія Сахарук вирвалася вперед, але потрапила в зону пітлейн і втратила дві хвилини часу. Надія Боровська почала трішки відставати від суперниць, а Ганна Шевчук натомість лише нарощувала швидкість і, вийшовши в лідери, вже нікому не поступилася цією позицією. А до золота чемпіонату України таки додала олімпійський норматив.

Після переможного фінішу вихованка Миколи Шевчука розповіла, що завданням було потрапити до першої четвірки. Місце в ній на дистанції 20 км гарантувало учасницям і місце в збірній на командний чемпіонат Європи зі спортивної ходьби. «Але вже в ході змагань зрозуміла, що почуваюся добре, ноги легкі, так що можна було б і додати. Тоді я і взяла кермо до рук», – говорить Ганна.

Людмила Оляновська, як і Марія Сахарук, два тижні дома стартувала в Анталії. Там вона фінішувала слідом за Мрією. В Луцьку теж стала другою. Попри те, що на заключному кілометрі дистанції Людмилі стало зле, вона вкотре продемонструвала й характер, і силу волі, й зуміла втримати другу позицію. Олена Собчук, за яку вже традиційно на домашній трасі прийшли вболівати родичі й синочок Миколка, виграла бронзову медаль.

20 км, жінки

 1. Ганна Шевчук (Івано-Франківська обл., тренери: Шевчук М.М., Ханенків М.Б.) – 1:29:09
 2. Людмила Оляновська (Київська обл., тренери: Соломін А.В., Кузьмук Р.М.) – 1:29:53
 3. Олена Собчук (Волинська обл., тренери: Яловик В.Т., Яловик А.В., Мазур Є.І.) – 1:30:01
 4. Надія Боровська (Волинська обл., тренери: Калитка М.Ф., Калитка С.В.) – 1:30:41
 5. Марія Сахарук (Волинська обл., тренери: Борисюк В.І., Мазур Є.І.) – 1:31:08

Не менш драматичною була боротьба й на чоловічій «двадцятці». Віктор Шумік і Назар Коваленко вже неодноразово підбиралися до олімпійських нормативів, але виконати їх поки що так і не змогли. Шумік на домашній трасі вирвався вперед, залишивши позаду групу переслідувачів з Івана Лосєва, Едуарда Забуженка й Назара Коваленко, проте жага до перемоги й високого результату цього разу зіграли проти атлета. Судді побачили в його ходьбі порушення правил (фазу польоту) і після трьох записок завели його на двохвилинний пітлейн. Цим скористався Коваленко, вийшов в лідери, проте і його спіткала така ж доля за порушення все того ж правила.

Зрештою, за перемогу боролися Забуженко й Лосєв. Обидва 6 березня змагалися на відкритому чемпіонаті Туреччини. Тоді швидшим за українців був лише турок Саліх Коркмаз. Едуард став другим і показав другий результат за всю історію української спортивної ходьби на дистанції 20 км. А Іван Лосєв в Анталії виконав олімпійський норматив і фінішував третім.

В Луцьку учень Анатолія Соломіна знову був попереду. Цього разу Забуженко вже виграв золото. А Лосєв піднявся на другу сходинку п’єдесталу. Назар Коваленко попри двохвилинний пітлейн фінішував третім, залишивши позаду Георгія Шейка з Казахстану (чемпіонат України носив статус «відкритого», що дозволяло на ньому стартувати атлетам з інших країн) і Віктора Шуміка.

20 км, чоловіки

 1. Едуард Забуженко (Київська обл., тренери: Соломін А.В., Лещенко О.О., Кузьмук Р.М.) – 1:23:14
 2. Іван Лосєв (Київська обл., тренери: Коваленко А.Ю., Мазур Є.І.) – 1:24.05
 3. Назар Коваленко (Київська обл., тренери: Коваленко А.Ю., Мартинов С.В.) – 1:24:54
 4. Георгій Шейко (Казахстан) – 1:25:22
 5. Шумік Віктор (Волинська обл., тренери: Яловик А.В., Яловик В.Т., Мазур Є.І.) – 1:26:11

Дистанція 35 кілометрів на відміну від «двадцятки», здавалося б, не повинна була піднести сюрпризів. У жінок відвертою фавориткою була Христина Юдкіна, а у чоловіків за золото мали б поборотися Іван Банзерук та Ігор Главан. Та не все сталося, як гадалося.

Під час розминки Юдкіна відчула дискомфорт у м’язах задньої поверхні стегна і спільно з тренером і лікарями ухвалила рішення відмовитися від участі в змаганнях. Нагадаємо, що Юдкіна виграла чемпіонат України-2020 зі спортивної ходьби, який у жовтні приймав Івано-Франківськ, і тим самим забезпечила собі участь у командному чемпіонаті Європи. З критеріями й умовами відбору на міжнародні змагання у 2021 році можна ознайомитися ТУТ.

Після того, як з дистанції зійшла ще й Людмила Шелест, одноосібною фавориткою змагань стала Тамара Гаврилюк. Нагадаємо, минулого року Тамара вперше в кар’єрі пройшла 50 км, а в Луцьку впевнено перемогла на дистанції 35 км. Другою з національним молодіжним рекордом України фінішувала Яна Фарина, а Оксана Кулагіна стала третьою.

35 км, жінки

 1. Тамара Гаврилюк (Житомирська обл., тренери: Чернов А.І., Чернов В.І.) – 2:57:26
 2. Яна Фарина (Волинська обл., тренери Борисюк І.Б., Борисюк О.С.) – 3:07:26 (рекорд України U23)
 3. Оксана Кулагіна (Київська обл., тренери: Соломін А.В,, Кузьмук Р.В.) – 3:16:31

У чоловіків з перших метрів дистанції вперед прогнозовано вийшли Ігор Главан та Іван Банзерук. Поступово Главан вийшов вперед, проте розрив був не надто великим, але в Луцьку повторилася та ж ситуація, що й у жовтні в Івано-Франківську. Банзерук, який донедавна не знав що таке дискваліфікації, знову потрапив у зону пітлейн. Після цього Іван вирішив не продовжувати змагання. Здавалося б, перемозі Главана тепер нічого не загрожувало, але проблеми зі здоров’ям дали про себе знати.

Кілька разів Ігор уповільнювався і, зрештою, його обійшли майбутні чемпіон Антон Радько та срібний призер Дмитро Собчук. Незабаром Главана наздогнав і обігнав також Андрій Марчук, та коли вже здавалося, що Ігор зійшов з дистанції, він все ж продовжив змагання і таки фінішував третім.

35 км, чоловіки

 1. Антон Радько (Сумська обл., тренери: Шелест О.П., Кривохижа М.М., Кривохижа Т.В.) – 2:36:21
 2. Дмитро Собчук (Волинська обл., тренери: Калитка М.Ф., Мазур Є.І.) – 2:37:01
 3. Ігор Главан (Сумська обл., тренери: Мірошниченко С.А., Кузьмук Р.М.) – 2:41:34
 4. Андрій Марчук (Волинська обл., тренери: Яловик А.В., Яловик В.Т.) – 2:42:02

Валерія Шоломіцька восени під час змагань «Луцька десятка» вперше спробувала свої сили на дистанції 10 км, проте вперше, так би мовити, серйозно пройшла її на зимовому чемпіонаті України. Валерія ще виступає в юнацькій віковій категорії, проте цього разу змагалася з юніорками і відразу перемогла з національним рекордом U18. Час вихованки Олени і Валентини Борисюк – 46:09 хв. Другою фінішувала вихованка Христини Юдкіної Юлія Луцька, яка, як і Шоломіцька, ще може виступати серед дівчат U18 (51:12). Софія Криловецька (тренери Олексій і Людмила Шелести) виграла бронзову медаль (52:06 хв).

Фото (с)Катерина Рудюк

Тренерський дует Олени й Валентини Борисюк святкував перемогу разом зі своїм учнем і серед юніорів. Тарас Корецький виграв 10 км з часом 43:28 хв. Учень подружжя Шелестів Микола Рущак був другим (43:41 хв), а Олександр Мицик (тренери – Чернов А.І., Чернов В.І.) – третій (46:07 хв).

Учениця Володимира й Антона Яловиків Катерина Толстушко перемогла серед дівчат U18 на дистанції 5 км (24:36 хв). У 12 секундах позаду фінішувала Вікторія Діжак (тренери: Єретик В.Ю., Єретик Ю.В., Ільчишин Г.Я.). Її сестра Соломія була другою серед дівчат U16 на дистанції 2 км (9:30 хв), де перемогу відсвяткувала Оксана Лук’янович (9:15 хв, тренери: Борисюк В.І., Шахно С.М.).

Роман Горбачов найшвидше подолав 3 км серед юнаків U16 (13:32 хв, тренер – Вербицький О.О.). А Валерій Сич переміг на «десятці» у віковій категорії U18 (47:48 хв, тренери: Андрєєв С.М., Гарник П.).

Всі результати зимового чемпіонату України зі спортивної ходьби

Фотоальбом з зимового чемпіонату України зі спортивної ходьби (фото (с)Катерина Рудюк)