Людмила Оляновська й Назар Коваленко – чемпіони України зі спортивної ходьби на 20 км

1313

6 червня в Сумах відбувся один з найдраматичніших чемпіонатів України в історії – чемпіонат України зі спортивної ходьби на 20 км. Саме після нього мало стати зрозуміло, хто з шести українок, в яких є нормативи, поїде на Олімпійські ігри. І саме він багато в чому мав визначити олімпійську долю чоловіків-скороходів на цій дистанції.

Згідно з умовами відбору зі спортивної ходьби на 20 км, на Олімпійські ігри потрапляють чемпіонка й чемпіон України-2021 (при виконанні умов відбору Всесвітньої легкої атлетики). Ще два атлети – за топлистом.

У жінок шестеро скороходок виконали олімпійські нормативи, тож саме в Сумах для них був вирішальний день. Перші два номери українського топлиста – Марія Сахарук і Ганна Шевчук – участі в чемпіонаті не брали, і їхня доля впродовж цих майже півтора годин була в руках і ногах суперниць. Адже якби ті пройшли швидше їхнього часу, то Сахарук і особливо Шевчук, яка була другою, залишилися б поза межами олімпійської команди.

Надії Боровській поборотися за можливість виступити на четвертих для себе Олімпійських іграх завадив коронавірус. Не брала участі в чемпіонаті й Христина Юдкіна. У неї ще не було нормативу, адже спортсменка змагалася на дистанціях 50 і 35 км, але в Cумах Христина мала намір йти 20-ку. Проте проблеми з м’язами задньої поверхні стегна не дозволили цього зробити.

Решта претенденток на участь в Олімпійських іграх була на старті.

Людмила Оляновська й Олена Собчук, які посідали четверте й третє місця в топлисті, відразу вирвалися в лідери. Перші 10 км вихованки Анатолія Соломіна й Володимира Яловика йшли нога в ногу й подолали за 44.30 хв, а це значило, що якщо атлетки в такому ж темпі пройдуть і другу половину дистанції, то час буде швидшим, ніж у Ганни Шевчук (1:29:09 год).

Так продовжувалося до 15 км, а далі Людмила почала відриватися. Олені складно було втримати темп суперниці, хоча з поля зору вона ту не втрачала. І коли, здавалося, перемога вже в кишені в Оляновської і до фінішу залишалося менше кілометра, про себе знову нагадали проблеми зі здоров’ям. Людмилі кілька разів ставало погано, вона зупинялася, але все ж змогла перебороти себе й продовжити дистанцію. Собчук скоротила відставання, проте випередити суперницю не змогла.

Оляновська виграла чемпіонат України (1:29:27 год). Олені Собчук до перемоги не вистачило лише десяти секунд. Вона друга, а результату 1:29:37 год, на жаль, не вистачає для того, щоб поїхати в Саппоро в числі двох спортсменок за топлистом.

Третьою стала Кадер Дост з Туреччини (1:34:40 год), а слідом фінішну лінію перетнула Інна Лосєва (Кашина), для якої це були перші змагання за останні майже два роки. Вона була першою в українській команді, хто виконав олімпійський норматив. А менше року тому Інна народила доньку і вже повернулася до змагань. Надзавдань перед собою ані вона, ані тренер не ставили, розуміючи, що все має йти поступово. Але на першому ж турнірі після тривалої перерви Кашина стала четвертою з результатом 1:36:20 год.

У чоловіків на момент старту чемпіонату України олімпійські нормативи були лише в двох атлетів – Едуарда Забуженка й Івана Лосєва. Вони в Сумах не виступали. Ще три атлети боролися за потрапляння на Ігри за світовим рейтингом. Найвище в ньому був Віктор Шумік (тренер Володимир Яловик), другим з українців йшов Сергій Світличний (тренери Олексій і Людмила Шелест), а третім – Назар Коваленко (тренер Анна Коваленко). Саме ця трійка зі старту й увімкнулася в боротьбу за перемогу.

На лідерській позиції атлети змінювали один одного по дистанції, проте ближче до фінішу Назар Коваленко відірвався від суперників. На 18-му кілометрі Віктор Шумік зробив ривок і скоротив відставання, проте ривок виявився засильним. На 19-му кілометрів Віктор знову відстав, але на 20-му зміг зібратися і вкотре наблизився до лідера, проте не обігнати. Коваленко перший (1:22:20 год). Шумік лише в восьми секундах позаду (1:22:28). Стільки ж йому поступився Світличний (1:22:36 год).

Чи поїде Коваленко на Олімпійські ігри тепер буде залежати від його позиції у світовому рейтингу й рішення Всесвітньої легкої атлетики.

Відзначимо також дебют на дистанції 20 км юних вихованців Олексія і Людмили Шелест – Софії Криловецької і Миколи Рущака. Рущак у 17 років подолав дистанцію за 1:28:40 год і посів шосте місце в дорослій компанії та став першим серед атлетів U23. Криловецька пройшла дистанцію за 1:51:05 год і була четвертою серед молоді.

Всі результати чемпіонату України зі спортивної ходьби на 20 км

Під час нагородження Людмила Оляновська отримала не лише золото чемпіонату України, а й золото чемпіонату Європи U23. У 2013 році вона була другою, але після дискваліфікації суперниці піднялася на першу сходинку.