Токіо-2020: світові рекорди й сенсації американського відбору

1041
Фото (c)Getty Images for IAAF

Національні змагання в США, відбіркові вони на Олімпійські ігри чи чемпіонати світу, завжди викликають підвищений інтерес у вболівальників легкої атлетики. Цьогорічний відбір кілька разів змусив вигукувати WOW!!!

Райян Краузер слідом за світовим рекордом зі штовхання ядра в приміщенні побив його і просто неба, штовхнувши на, здавалось би, нереальні 23.37 м! Попереднє досягнення Ренді Барнса (23.12 м) трималося впродовж 31 року…

Вперше в історії жінці вдалося вибігти 400 метрів з бар’єрами з 52 секунд. Сінді МакЛафлін подолала дистанцію за 51.90 с (!), 26 сотих скинувши з попереднього світового рекорду Далайли Мухаммад, встановленого в Досі в 2019 році. Тепер токійський баттл між МакЛафлін і Мухаммад став ще очікуванішим… В Юджині вже екс-рекордсменка світу була другою (52.42 с).

Якщо минулого року серед тих, кому під силу побити світовий рекорд з бігу на 400 метрів з бар’єрами серед чоловіків, який тримається ще з 1992 року і належить Кевіну Янгу (46.78 с), розглядали лише норвежця Карстена Варгольма, то тепер список поповнився Рейєм Бенжаміном. Він показав другий результат у світовій історії і переміг з часом 46.83 с.

А Гренту Голловею до світового рекорду з бігу на 110 метрів з бар’єрами і взагалі не вистачило лише однієї сотої секунди! У півфіналі він подолав дистанцію за 12.81 с. Для перемоги у фіналі Голловею вистачило 12.96 с.

22-річний ДжуВон Гаррісон цього року здивував увесь світ своїми показниками відразу з двох дисциплін – стрибків у висоту й довжину. А ще більше – їхнім поєднанням. Не припиняє він дивувати й зараз.

ДжуВон стане першим атлетом з 1912 року, який представить США на Олімпійських іграх в обох вище згаданих дисциплінах. На відборі він стрибнув у висоту на 2.33 м, а в довжину – на 8.47 м. Маркіз Денді був другим зі стрибків у довжину з результатом 8.38 м. А олімпійському чемпіону-2012 зі стрибків у висоту Еріку Кайнарду не вдалося виконати олімпійський норматив. 2.27 м і четверте місце в Юджині, що не дозволить йому виступити в Токіо.

Фантастична за напругою і емоціями розв’язка чекала на глядачів на дистанції 1500 метрів, де чемпіон країни серед студентів Коул Гоккер на фінішній прямій обійшов олімпійського чемпіона Метта Центровіца і переміг з особистим рекордом – 3:35.28 хв. Центровіц у шести сотих позаду. Серед жінок перемогла Еллі Пурр’є, яка була єдиною, хто вибіг з чотирьох хвилин (3:58.03 хв).

Юніорка Атінг Му промчала дистанцією 800 метрів за 1:56.07 хв (найкращий результат сезону в світі), залишивши позаду Рейвін Роджерс (1:57.66 хв) і Еджі’ Вілсон (1:58.39 хв). Серед чоловіків виграв золото й очолив світовий топ-лист сезону Клейтон Мьорфі (1:43.17 хв). Чинний чемпіон світу Донован Брейзер лише восьмий і не потрапляє на Олімпійські ігри (1:47.88 хв)

Емма Кобурн виграла дев’ятий титул з бігу на 3000 метрів з перешкодами (9:09.41 хв), у той час як Джессіка Рамзі була найкращою зі штовхання ядра (20.12 м).

На чоловічій 200-метрівці чемпіон світу Ноа Лайлз на чотири сотих секунди випередив Кенні Беднарека й виграв золото з найкращим результатом сезону в світі (19.74 с). У півфіналі 17-річний Еррійон Найтон на п’ять сотих секунди побив юніорський світовий рекорд легендарного Усейна Болта (19.88 с), а у фіналі поліпшив його до 19.84 с і виграв бронзу. Найтон стане наймолодшим олімпійцем у складі команди США, починаючи з 1964 року.

У жінок на дистанції 200 метрів перемогла й очолила світовий топ-лист сезону Геббі Томас (21.61 с). Швидше бігала лише Флоренс Гріффіт-Джойнер. Еллісон Фелікс фінішувала п’ятою (22.11 с).

100-метрівку виграла Ша’Керрі Річардсон (10.86 с). При цьому у півфіналі вона показала час 10.64 с, що лише на одну соту секунди гірше від цьогорічного особистого рекорду ямайчанки Шеллі-Енн Фрейзер-Прайс. Це третій результат у світовій історії на цій дистанції.

У чоловіків 100-метрів з 9.9 секунд вибігли відразу четверо атлетів. Найшвидше це зробив Трейвон Бромелл (9.80 с). В п’яти сотих позаду Ронні Бейкер, і ще в одній – Фред Кьорлі. Беднарек четвертий (9.89 с), а Ноа Лайлз і Джастін Гетлін – сьомий і восьмий відповідно (10.05 і 10.87 с).

Неабияка боротьба розгорнулася на 100-метрівці з бар’єрами серед жінок. Кендра Гаррісон перемогла (12..47 с) й на чотири соті секунди випередила Брайянну МакНіл. Крістіна Клемонз і Геббі Каннінгем показали однаковий час (12.53 с), але Клемонз була на тисячні долі секунди швидша, тому саме вона стає третьою і їде на Олімпійські ігри.

Змагання з метання молота завершилися рекордами США від ДіАнни Прайс (80.31 м – найкращий результат сезону в світі) і Руді Вінклера (82.71 м).

Кейті Нагеотте додала два сантиметри до особистого рекорду зі стрибків з жердиною і перемогла з результатом 4.95 м. Сенді Морріс третя (4.60 м), в десяти сантиметрах від срібної медалістки Морган ЛеЛьокс. 4.60 м подолала також Дженніфер Сюр, але за спробами вона стала лише п’ятою.

У чоловіків Сем Кендрікс розділив друге місце з КейСі Лайтфутом (5.85 м). А переможцем став Кріс Нільсен (5.90 м).

Четвертий титул зі стрибків у довжину й найкращий результат у кар’єрі за останні чотири роки у Бріттні Ріс (7.13 м). Тара Девіс друга (7.04 м), а Каніша Баркс третя (6.96 м).

Енні Кунц з особистим рекордом виграла змагання з семиборства (6703 очка), а Гарретт Скантлінг – з десятиборства (8647 очок).

Вашті Каннінгем перемогла зі стрибків у висоту з результатом 1.96 м, а Кетура Орджі (14.52 м) і Вілл Клей (17.21 м) – з потрійного стрибка.

Валері Оллмен виграла змагання з метання диска з результатом 69.92 м, у кваліфікації показавши 70.01 м.

Попередня статтяЮніорський чемпіонат України: перші чемпіони й грошові призи
Наступна статтяЗі світу по нитці: Олімпійські ігри без Друена, Рьолера й інших чемпіонів і призерів