Світовий рекорд Перес і медалі українок, або чим запам’ятався командний чемпіонат Європи-2023 зі спортивної ходьби

1828
Фото (с)Podebrady 2023 LOC / European Athletics

Подєбради – одне з найвідоміших міст у світі спортивної ходьби, й саме воно в 2023-му приймає командний чемпіонат Європи в цій дисципліні легкої атлетики. Воно не одноразово приносило успіх українській команді, й цей рік не став винятком.

35 км, або іспанська експансія

Світовий рекорд і п’ять з шести індивідуальних медалей на дистанції 35 км. Саме таким тріумфом увінчався ранок для іспанської команди в Подєбрадах. Фаворитка змагань Марія Перес одразу вирвалася вперед і на позначці 5 км вигравала у найближчої суперниці майже сорок секунд. Надалі атлетка лиш нарощувала темп і замість боротьби з суперницями вела її виключно зі світовим рекордом, встановленим нею ж 30 січня 2022 року в Лепе (Іспанія). Й тут їй теж не було рівних – 2:37:15 год, що на 2:01 хвилини краще її попереднього досягнення річної давнини.

Фото (с)Podebrady 2023 LOC / European Athletics

Цікаво, що в інтерв’ю перед змаганнями Перес говорила про те, що не має конкретної мети встановити якісь рекорди чи перемогти. Але прагне продемонструвати всю ту технічну роботу, якій вони з тренером приділяли увагу впродовж останніх місяців, а також допомогти своїй команді виграти золото. А от після рекордного фінішу зазначила в інтерв’ю Європейській легкій атлетиці: «На фініші були неймовірні відчуття, а цей результат – став справжньою винагородою.

Як і говорила до змагань, перед стартом я не думала про час і не ставила якоїсь конкретної мети. Лиш хотіла подолати дистанцію настільки добре, наскільки це можливо. Тож світовий рекорд точно не був моєю ціллю. Але я щаслива показати найкраще, на що спроможна сьогодні, й мене тішить, що ходьба може бути привабливою й збирати таку велику кількість уболівальників, як у Подєбрадах.

Минулий сезон був для мене дуже складним – мене дискваліфікували як на чемпіонаті світу, так і на чемпіонаті Європи. Тож цього разу я дуже серйозно концентрувалася на змаганнях. Ми багато працювали над технікою, я дійсно хотіла показати, наскільки добре готова. Так, техніка все ще не до кінця ідеальна, але я не припиняю над нею працювати й у майбутньому все буде лише краще».

Срібло й бронзу виграли співвітчизниці Перез Ракель Ґонсалес (2:45:42 год) і Крістіна Монтесінос (2:45:58 год). Й саме ці три атлетки забезпечили Іспанії командне золото.

Не залишилися без нагород і Україна, вкотре довівши, що є однією з найсильніших команд на цій дистанції. Василина Сидорчук, відома багатьом під жіночим прізвищем Вітовщик, Валентина Наявко, яку багато хто пам’ятає також під дівочим прізвищем – Мирончук, і Аліна Цвілій принесли нашій країні першу нагороду цього дня – бронзову.

Сидорчук фінішувала сьомою (2:54:35 год), Цвілій – десятою (2:55:39 год), а Наявко, яка проводить перший сезон після народження дитини, посіла 13-те місце (2:59:45 год).

***

У чоловіків командне золото також виграла Іспанія, а от їхній гегемонії на «особистому» п’єдесталі завадив Крістофер Лінке. Німець встановив національний рекорд (2:27:05 год) і виграв срібло, поступившись лише Альваро Мартіну (2:25:35 год). Бронза в іспанця Мігеля Анхеля Лопеса (2:27:33 год).

Українці посіли четверте командне місце, а в індивідуальному заліку Ігор Главан фінішував дев’ятим (2:32:50 год), Іван Банзерук – 13-м (2:34:52 год), Валерій Літанюк – 14-м (2:35:46 год), а Антон Радько – 21-м (2:42:02 год).

Срібна двадцятка

Фото (с)Podebrady 2023 LOC / European Athletics

Другу медаль Україні принесла жіноча команда на дистанції 20 км у складі Людмили Оляновської, Олени Собчук, Ганни Шевчук і Софії Криловецької, яка дебютувала серед дорослих на змаганнях європейського рівня.

Людмила Оляновська все ближче до повернення на п’єдестал і в особистому заліку. На позначці 18 км вона трималася на третій сходинці, проте, на жаль, на заключних двох кілометрах дистанції її випередила португалка Ана Кабечінья (1:29:35 год). Оляновська – четверта (1:29:58 год). Олена Собчук фінішувала слідом (1:30:48 год), Ганна Шевчук була 16-ю (1:34:25 год), а Софія Криловецька – 41-ю (1:52:13 год).

Перемогла гречанка Антіґоні Нтрісмпіоті (1:29:17 год), яка два роки тому стала найкращою з ходьби на 35 км. Італійка Антонелла Пальмізано – в двох секундах позаду. Золото в командному заліку виграли італійки.

***

Фото (с)Podebrady 2023 LOC / European Athletics

Серед чоловіків поза конкуренцією був італієць Франческо Фортунато, який подолав дистанцію 20 км з найкращим результатом європейського сезону – 1:18:59 год. Швед Персеус Карлстьром – у 28 секундах позаду. Трійку призерів замкнув ще один італієць, олімпійський чемпіон Массімо Стано (1:20:07 год).

Найкращим серед українців став Мар’ян Закальницький. Атлет лиш звикає до дистанції 20 км, адже його коронкою завжди були 50 км і саме на них він став чемпіоном Європи 2018 року. Та попри це Мар’яну вдалося, як свого часу на 50-ці, продемонструвати чудовий фініш і піднятися з місць у третьому десятку спочатку в другий, а на заключному кілометрі відіграти ще три позиції у суперників і стати 14-м (1:24:27 год). Сергій Світличний лише в одній секунди позаду. Дебютант дорослих змагань на командному чемпіонаті Європи 19-річний Микола Рущак – 30-й (1:28:52 год), а Віктор Шумік – 35-й (1:31:36 год).

В командному заліку перемогли італійці. Українці – п’яті.

Юніорська десятка

Саме юніори і юніорки завершували змагальну програму командного чемпіонату Європи зі спортивною ходьби. Обидві категорії долали дистанцію 10 км.

Серед юніорів найкраще серед українців виступив Едуард Муравський, який з часом 46:19 хв фінішував 17-м. Едуард Кравченко (47:36 хв) і Роман Горбачов (47:54 хв) – 23-й і 24-й відповідно. Переміг італієць Дієго Джампаоло (42:16 хв).

У командному заліку золото в іспанців. Українці – восьмі.

***

Серед юніорок звання однієї з найсильніших скороходок Європи вкотре підтвердила Валерія Шоломіцька, перетнувши фінішну лінію за 48:39 хв і замкнувши першу шістку. Оксана Лук’янович посіла 22-е місце (51:55 хв), а Юлія Луцька – 29-те (54:09 хв). В командному заліку українки п’яті.

Золото здобула команда Іспанії, а в індивідуальному заліку поза будь-якою конкуренцією була італійка Джулія Ґабріеле (46:42 хв), яка понад хвилину виграла у срібної призерки змагань іспанки Алари Мейлан (47:45 хв).

З усіма результатами змагань можна ознайомитися ТУТ.

Попередня статтяЗ зимового на літній сезон: Київ стає місцем весняних рекордів і нормативів
Наступна статтяЗ додатковою мотивацією від олімпійської чемпіонки, або за день до старту багатоборців у Ґьотцісі