Політ з подоланням висоти в стрибках з жердиною

1069

Ми завжди захоплюємося рекордами, встановленими на різних етапах життя, починаючи від особистих – і до олімпійських та світових. І ніхто не зможе сказати, чи є межа можливостей людини для підняття планки рекорду.

На сьогодні затверджені десятки не олімпійських видів спорту, розроблені нормативні вимоги до виконання розрядів, присвоюються найвищі спортивні звання спортсменам і тренерам. У класичні види спорту додаються також модернові вправи.

У міжнародні змагання з легкої атлетики включають різноманітні естафети, зокрема й відому в минулому «швецьку». Думаю, повернуться й до таких, як стрибок у висоту, довжину й потрійний з місця, які були на перших Олімпійських іграх. Метання гранати, диска, списа й штовхання ядра проводилися лівою і правою рукою.

Спортсмени, які завоювали звання чемпіона в будь-якому виді програми Олімпійських ігор, носять це звання все життя, а рекорди… Рекорди завжди привабливі для сильних і мужніх.

Сьогодні, 4 червня, 80-річний ювілей Заслуженого тренера України Юрія Федоровича Цасюка, чесної і благородної людини, друга по життю, тренера від Бога й професійного педагога. Пропоную зареєструвати його перший рекорд в Україні за сумою подолання висот у польотах над планкою зі стрибків з жердиною. Такі підрахунки ще ніхто не робив, а вони досить цікаві.

Чи може кваліфікований стрибун з жердиною за час багаторічних тренувань злетіти до космічних висот або подолати великі відстані? Чи може стрибнути в столицю Олімпійських ігор – в Токіо?..

Юрій Федорович свій перший особистий рекорд зі стрибків з жердиною встановив на висоті 3.05 м, а останній – 4.60. Він був переможцем і призером чемпіонатів України, переможцем чемпіонату СРСР у приміщенні. За понад 50-річну тренерсько-педагогічну діяльність підготував більше 50 Майстрів спорту і 15 Майстрів спорту міжнародного класу. Першим МС був Микола Козлов, першою МСМК – Анжела Балахонова.

Серед учнів Цасюка – рекордсмени світу, чемпіони Європи, СРСР і України: ексрекордсменка світу і Європи, дворазова чемпіонка Європи Анжела Балахонова, Віктор Спасов, Олександр Черняєв, Руслан Єрьоменко, Денис Федас, Вадим Страгелєв.

Сьогодні близько 20 вихованців Цасюка успішно працюють викладачами й тренерами як в Україні, так і за кордоном. Строгалєв і Балахонова разом готують у Києві перспективних стрибунів з жердиною, В’ячеслав Калиниченко – в Польщі, Андрій Капуста – у Франції, Віктор Кирилов і Денис Холєв – у США, Андрій Тівончик і Володимир Рижих – у Німеччині. Всі вони завоювали авторитет і повагу за свою плідну працю; при цьому вони щомісяця продовжують спілкуватися по Skype зі своїм наставником.

Юрій Федорович стрибав на залізній жердині, а його учні успішно опановували жердини нового покоління й мали значний ріст результатів.

Віктор Спасов і Руслан Єрьоменко – 5.70 м, Олександр Черняєв – 5,71, Денис Федас – 5.65, В’ячеслав Калиниченко – 5.50, Анжела Балахонова – 4.57.

Тож саме час повернутися до суми подолання висот у польоті над планкою зі стрибків з жердиною.

Кваліфікований спортсмен за рік виконує з короткого, середнього й довгого розбігу до тисячі стрибків. Це умовно складає 4500-5500 метрів. За п’ять-десять років ця сума збільшиться у стільки ж разів (від 22.5-27.5 до 45-55 км). Кількість підготовлених МС – 50, МСМК – 15. Всього – 65 людей. У сумі подоланих висот у польоті над планкою – від 1462.5-1787.5 до 2925-3575 км. Було ще близько 100-150 людей, які долали від трьох до чотирьох метрів.

Упродовж багатьох років основним місцем для тренувань у Юрія Федоровича з травня до жовтня був Республіканський стадіон (нині – НСК «Олімпійський»), а взимку манеж. На стадіоні, за винятком одного вихідного дня, можна було зустріти стрункого, атлетично розвиненого і добре засмаглого викладача-тренера, який уранці й увечері займався зі студентами, з кваліфікованими спортсменами і великими групами юнаків, а потім і дівчат на громадських засадах. У нього було правило самому готувати резерв.

Якось метр спортивної журналістики, фіналістка Олімпійських ігор зі стрибків у довжину Людмила Миколаївна Радченко дуже змістовно й барвисто дала точну характеристику новачкам, які прийшли освоювати премудрості стрибків з жердиною: «Худющі, довгоногі, незграбні, незугарні в рухах, вони проходять  тут школу становлення, перетворення з бридких каченят на гарних білих лебедів. А це роки і роки праці».

Він один з тих, хто правдами й неправдами діставав жердини, ремонтував ями для приземлення, знаходив можливість виготовляти дитячі жердини в Бучанці (Київська область) і поролонові мати на хімзаводі в Києві, брав участь у республіканських і союзних науково-практичних конференціях. Як грамотного і досвідченого фахівця його залучали до суддівства змагань міжнародного рівня, включно з Олімпійськими іграми, змаганнями «Дружба», чемпіонатом світу, «Зірками жердини» та ін. Він мав щастя реєструвати світові рекорди, встановлені Сергієм Бубкою і Галиною Чистяковою.

А що стосується рекордів, то він зі своїми учнями встановив їх ТРИ за сумою подолання висот у стрибках з жердиною:

  1. Політ з подоланням відстані між географічними точками України з півдня на північ. Відстань – 889,6 км.
  2. Політ з подоланням відстані між географічними точками України зі сходу на захід. Відстань – 1317 км.
  3. Політ з подоланням відстаней між географічними точками України: сума відстаней південь-північ і схід-захід. Відстань – 2206,6 км.

Залишається набратися терпіння, гарного настрою з гумором і вручити свідоцтва Юрію Федоровичу.

Сьогодні ми вітаємо з Днем народження Заслуженого тренера України Юрія Федоровича Цасюка, доцента, тренера вищої категорії, олімпійського арбітра, який зробив великий особистий внесок у підготовку фахівців легкої атлетики, розвиток легкоатлетичного спорту та олімпійського руху в Україні. Бажаємо доброго здоров’я, гумору і оптимізму в завтрашній день.

Ти один з небагатьох в Україні з завзятістю і гідністю, професійною майстерністю не даєш зникнути розвитку стрибків з жердиною. Багато, багато років тобі, наш товаришу, друже й колего!

Юрій Тумасов, за дорученням друзів