Склад збірної України для участі в командному чемпіонаті Європи зі спортивної ходьби

922
Фото (с)Дмитро Вакулка, ФЛАУ

16 травня Подєбради прийматимуть командний чемпіонат Європи зі спортивної ходьби.

Раніше змагання носили назву Кубка Європи зі спортивної ходьби, але з 2021-го отримали новий статус.

Подєбради у багатьох прихильників легкої атлетики асоціюються зі спортивної ходьбою, адже тут регулярно проводяться комерційні змагання, а у 2017 році саме в цьому чеському місті відбувався і Кубок Європи, який завершився тріумфом українців. Тоді на дистанції 50 км Іван Банзерук переміг в індивідуальному заліку, залишивши в 23 секундах позаду Ігоря Главана. У командному заліку українці також здобули золото, а на дистанції 10 кілометрів серед юніорів піднялися на третю сходинку п’єдесталу.

І Банзерук, і Главан увійшли до команди і на 2021 рік. Більше того, після двох національних чемпіонатів, де Івана було дискваліфіковано, він сповнений наміру тепер уже на міжнародній арені довести всім, що він може й ходить технічно правильно та нарешті розставити всі крапки над «і». Нагадаємо також, що саме Банзерук був першим українцем, який виконав олімпійський норматив зі спортивної ходьби на 50 км. Сталося це два роки тому на Кубку Європи в Алітусі, де він був шостим.

Зазначимо, що ще один атлет, який має олімпійський норматив, Мар’ян Закальницький, не бере участь у командному чемпіонаті Європи й цілеспрямовано готується до Олімпійських ігор.

Жінки цього разу долатимуть не 50, а 35 кілометрів. Українську команду на цій дистанції очолить Христина Юдкіна, яка на чемпіонаті світу в Досі фінішувала шостою і є чинною переможницею Кубка Європи в командному заліку.

«Згідно з критеріями відбору, до команди потрапляли чемпіони й чемпіонки на дистанціях 50 кілометрів (жовтень 2020 року) й 35 кілометрів (березень 2021 року) та по одному спортсмену й спортсменці за топлистом, починаючи з 2019 року. Четвертого атлета включали до команди за рішенням головної тренерської ради, – говорить старший тренер збірної України зі спортивної ходьби Денис Тобіас. – У жінок це Яна Фарина, яка була другою на зимовому чемпіонаті України з національним рекордом U23. А от у чоловіків на це місце претендували відразу двоє – Валерій Літанюк і Сергій Будза.

До командного чемпіонату Європи ми готували і Літанюка, і Будзу. Обидва атлети сильні й в однаковій мірі були забезпечені зборами та всім необхідним. Ми досить довго думали, аналізували, зважували всі за і проти й зрештою ухвалили рішення, що в Подєбради поїде Літанюк.

На сьогоднішній день у світовому рейтингу Валерій Літанюк посідає четверте місце серед українців, у той час як Сергій Будза йде сьомим (65-те й 98-ме місця серед усіх атлетів у світовому рейтингу). Цього сезону Літанюк уже показував результат рівня 3:56 годин, а Будза через травму спини не зміг фінішувати в Анталії і не брав участь у чемпіонаті України наприкінці березня. Ми також проаналізували виступи атлетів за останні чотири роки, й у Валерія результати за цей період стабільніші. Всі ці фактори й стали вирішальними при визначенні четвертого атлета, який виступить у Чехії».

Боротьбу не лише за якомога вищі місця, а й за якомога кращий час, а з ним і за збільшення шансів на потрапляння на Олімпійські ігри продовжать жінки на дистанції 20 кілометрів, серед яких, зокрема, рекордсменка України й бронзова медалістка чемпіонату світу Людмила Оляновська та фіналістка чемпіонату світу на дистанції 50 км Олена Собчук.

Не менш запеклою обіцяє стати боротьба й серед чоловіків на дистанції 20 км, адже попри те, що вже два атлети – Едуард Забуженко й Іван Лосєв – мають олімпійські нормативи, поки що про розв’язку боротьби за потрапляння на Ігри говорити зарано.

«І в чоловіків, і в жінок команди на 20 кілометрів, згідно з критеріями відбору, формувалися з перших четвірок зимового чемпіонату України, який у березні приймав Луцьк», – нагадує Денис Тобіас.

Очікувалося, що сильні команди будуть і серед юніорів та юніорок, проте суворі обмеження в Чехії, пов’язані з пандемією COVID 19, суттєво змінили плани українців щодо їхнього формування.

«Європейська легка атлетика на ці змагання ввела вікові обмеження. Згідно з ними, участь у командному чемпіонаті Європи можуть брати лише ті спортсмени й спортсменки, які станом на 16 травня, день старту, досягли 18 років, – пояснює Денис Тобіас. – У нас всі три юніорки – Валерія Шоломіцька, Юлія Луцька й Софія Криловецька, – як і юніор Микола Рущак молодші.

Це серйозна втрата для нас, адже і дівчата були сильні, і в юніорів Тарас Корецький і Микола Рущак – два наші лідери. І з ними обома в команді ми могли розраховувати на досить високе місце. Проте якщо у юніорів ми змогли замінити Рущака на Єгора Шелеста, то у дівчат зібрати команду не вдалося».

Таким чином, на трасі, хоч і на різних дистанціях, ітимуть не лише тренерка й спортсмен, а й мама та син – Людмила і Єгор Шелести.

«Досить суттєво довелося скоротити також офіційну делегацію, – продовжує Денис Тобіас. – Якщо раніше до неї входили понад десять осіб, в Алітусі таких було 13, то зараз ми були змушені обмежити офіційну делегацію до семи осіб. З особистих тренерів їдуть лише ті, в кого в Подєбрадах виступатимуть двоє і більше спортсменів, а також лікар, масажист і я як керівник делегації».

  Прізвище й ім’я атлета/атлетки Дистанція Область, яку представляє
1 Забуженко Едуард 20 км Київська обл.
2 Лосєв Іван 20 км Київська обл.
3 Коваленко Назар 20 км Київська обл.
4 Шумік Віктор 20 км Волинська обл.
5 Главан Ігор 50 км Сумська обл.
6 Радько Антон 50 км Сумська обл.
7 Літанюк Валерій 50 км Івано-Франківська обл.
8 Банзерук Іван 50 км Волинська обл.
9 Юдкіна Христина 35 км Івано-Франківська обл.
10 Гаврилюк Тамара 35 км Житомирська обл.
11 Фарина Яна 35 км Волинська обл.
12 Шелест Людмила 35 км Сумська обл.
13 Шевчук Ганна 20 км Івано-Франківська обл.
14 Оляновська Людмила 20 км Київська обл.
15 Собчук Олена 20 км Волинська обл.
16 Боровська Надія 20 км Волинська обл.
17 Корецький Тарас 10 км, U20 Волинська обл.
18 Мицик Олександр 10 км, U20 Житомирська обл.
19 Шелест Єгор 10 км, U20 Сумська обл.

 

До складу офіційної делегації ввійшли Денис Тобіас (керівник делегації, старший тренер зі спортивної ходьби); особисті тренери Сергій Новак, Володимир Яловик, Анна Коваленко, Анатолій Соломін, а також лікар команди Антон Діденко й масажист Валерій Кравчук.